Stalo sa pred 60 rokmi: Premiéra Trabanta

Prvých 50 kusov Trabanta P50 vzniklo k výročiu VOSR.
Vydané  Text: 

Trabant P50 alias 500 sa stal nástupcom modelu AWZ P70, aj keď tento typ sa ešte dva roky súbežne vyrábal. Nováčik s ním síce zdieľal duroplastovú karosériu, no už nemal drevenú kostru a nepoháňal ho predvojnový dvojtaktný dvojvalec s objemom 0,68 l, dedičstvo po DKW. Využitie plastov aj predný pohon robili z Trabantov pokrokové autá. Výroba predsérie bola spustená v saskom Zwickau 7. novembra 1957, pochopiteľne, z politických dôvodov, presne v deň 40. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Vznikla prvá päťdesiatka vozidiel. Výkon dvojtaktneej dvojvalcovej, už nie kvapalinou, ale vzduchom chladenej päťstovky neskôr stúpal z 12,5 až na 15 kW. Postupne pribudlo praktické kombi Universal s dverami výklopnými do strany. Medzityp 600 alias P60 dostal väčší motor 0,6 l a v roku 1964 prišiel na trh hranatejší model 601. Už prvé oblé modely sa vyvážali aj do Československa.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.