Jazdené autá: Interiér prezradí veľa, zamerajte sa na kontrolu týchto častí!

Pokiaľ ste sa už rozhodli pre kúpu ojazdeného vozidla, určite sa detailne zamerajte aj na jeho interiér. To, že niektoré časti vyzerajú ako nové, neznamená, že také aj sú. Niektoré časti sa dajú ľahko vymeniť a obchodníci to často aj využívajú. Zamerajte sa na kontrolu týchto častí.
Vydané  Text: 

VOLANT, RADIACA PÁKA, PEDÁLE

Ide o komponenty, ktoré sa intenzívne využívajú pri každej jazde a ich opotrebenie je najviditeľnejšie. Platí zásada, prvých 50- až 90-tisíc kilometrov nie je na týchto autách vôbec vidno. Malé opotrebenia sa preukážu niekedy až pri 150-tisíc kilometroch. Príliš opotrebovaný volant, radiaca páka a pedále sú znamením, že hranica minimálne 250 000 km bola prekročená, hoci doklady môžu hovoriť o niečom inom. Aj keď radiaca páka vyzerá ako nová, zamerajte sa na jej vôľu. Pokiaľ je stredová časť volantu iného odtieňa ako jeho obvodová časť, môže ísť o prečalúnenie, ktoré zvyčajne kamufl uje jeho nadmerné opotrebenie.

TLAČIDLÁ

Nadmerné opotrebenie tlačidiel, teda ich povrchovej úpravy, nám môže napovedať, že vozidlo absolvovalo v skutočnosti vyšší nájazd, ako je deklarované. Najmä ak je ich povrch už zošúchaný do biela, spravidla má auto už prekročenú hranicu 300-tisíc kilometrov. V tomto prípade sa nedajte oklamať počtom kilometrov na tachometri. Okrem toho si dávajte pozor, aby tieto komponenty nevyzerali, ako by teraz vyšli z fabriky, čo by nasvedčovalo ich vymeneniu.

Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní časopisu Auto Motor a Šport (10/2017)


ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement

Inzercia