Nejde o vtip! Francúzi zakážu automobily so spaľovacím motorom.

V roku 2040 prestanú existovať automobily spaľujúce konvenčné palivá.
Vydané  Text: 

Najprv Volvo, teraz Francúzsko. Pravdepodobne sa tento týždeň koná nejaká rečnícka súťaž, organizovaná Greenpeace. Ako nestranný pozorovateľ musím uznať, že zatiaľ vedie Francúzsko, ktoré vyhlásilo rozsudok smrti spaľovacím motorom. Momentálne im ostáva zhruba 23 rokov života, pretože v roku 2040 má byť používanie benzínových či naftových motorov nelegálne.


Všetko je zatiaľ len na papieri, no súčasný minister životného prostredia, ktorý tento návrh predložil, ho chce skutočne pretlačiť. Podobné „eko“ chúťky zdieľa aj prezident Macron. Ten chce z Francúzska vytvoriť krajinu bez uhlíkovej stopy do roku 2050. Zatiaľ nie je známe, ako chcú tieto plány uskutočniť a prinútiť tak obyvateľov, aby dovtedy obmenili svoj vozový park za niečo, z čoho budú mať polárne medvede radosť. A čo majitelia veteránov? Budú za nedeľnú jazdu po okreskách zbičovaní pred Elysejským palácom?


Ako som napísal, papier znesie veľa. Obzvlášť, keď už dotyční politici budú niekde na dôchodku, popíjať Cuba Libre a hrať golf. Ja si ale myslím, že ľudí k ekologickým autám netreba nijako nútiť. Stačí vyrobiť produkt, ktorý by bol použiteľný aj v skutočnom svete.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.