Rolls-Royce predáva najtmavšie auto na svete, biele sú len budíky!

Nehľadajte za tým rasový podtón, edíciu Black Badge vytvorili pre úzku skupinu zákazníkov.
Vydané  Text: 

Okrem samotného pôžitkárstva rôznych návykových látok a zlúčenín, je v živote čerstvo dospelého jedinca dôležitá ešte jedna vec – automobil. Najlepšie Golf štvrtej generácie s naftovým motorom 1.9 TDI. Šťastlivci, ktorí zohnali tento skvost v čiernej farbe, sa môžu automaticky zaradiť medzi elitu, no tým to ani zďaleka nekončí. Aby sa na pomyselnom vrchole udržali, chce to neustále vylepšovanie a investície do čiernych skiel, čiernych kolies, čiernych svetlometov a sedadiel z čiernej kože.


Mnohí považujú čiernu farbu za elegantnú, no môžeme usúdiť, že je aj farbou akejsi rebélie a zločinu. Rebelov pritom môžeme nájsť aj medzi milionármi, pre ktorých je bežný Rolls-Royce príliš kultúrny, a tak automobilka prišla s novým radom svojich modelov – Black Badge.


Výrobca použil ten najnáročnejší proces lakovania a následného leštenia, aký bol kedy použitý, výsledkom čoho je tá najčiernejšia farba. S tým možno súhlasiť, a preto v tomto ohľade už ďalej len spomenieme, že výnimočný lak dopĺňa kryt strechy z čiernej kože či doplnky z tmavého chrómu, medzi ktoré sa radí aj soška Spirit of Ecstasy.


Čierna koža sa potom nasťahovala aj do kabíny, tu jej však spoločnosť robia detaily vyvedené v žiarivo oranžovom odtieni Mandarin. Všimnúť si môžeme aj zatmavnené výduchy klimatizácie. Okrem iného, mierne upravené boli aj parametre vozidiel, ide však len o malý nárast výkonu a krútiaceho momentu. Iné budú aj reakcie akcelerátora, podvozka či bŕzd, ktoré poskytnú dynamickejšiu odozvu a celé auto bude pôsobiť agresívnejším dojmom.

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.