Kabriolet od Škody nie je vôbec taký úlet, ako sa na prvý pohľad zdá

Keby sa dal kúpiť, určite by sme ho chceli!
Vydané  Text: 

Nadväzuje na kabriolet CitiJet (resp. Citigo) z roku 2014, ktorý sa aj napriek pomerne atraktívnemu zovňajšku nedočkal výroby. V tomto roku ho pripravili študenti Škoda Academy a a jeho oficiálny názov je Element. Do sériovej výroby nepôjde, je iba jednorazovým projektom šikovných študentov, ktorý je však plne funkčný a po dizajnovej stránke nám naozaj ulahodil.

Škoda Element je vybavená funkčným elektrickým motorom s výkonom 82 konských síl (60 KW). Názvom Element chcú študenti poukázať aj na to, že elektrifikáciu pohonu považujú za jeden zo základných elementov dopravy budúcnosti. A platí to aj pre našu ľudovú škodovku.
Škoda Element (2017), projekt študentov zo školy Stredné odborné učilište strojárske ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi

22 študentov zhotovovalo automobil až 1500 hodín, pričom práce započali v októbri minulého roka. Okrem samotnej pohonnej jednotky v Citigo vymenili aj karosériu – automobil prišiel o dvere a strechu, čím sa z neho stala akási plážová bugina. Jeden zo študentov, Peter Stanislav, medzičasom havaroval na motocykli a utrpel vážne zranenia, ktoré ho prinútili posadiť sa na invalidný vozík. V minulosti pracoval na stavbe pick-upu. Zvyšná skupina 17 chlapcov a 4 dievčat preto projekt Škoda Element venovala práve jemu. Aj kvôli Petrovi sa mladoboleslavská automobilka rozhodla pre modernizáciu akadémie, vďaka čomu teraz do všetkých priestorov učilišťa vedú bezbariérové prístupy. Spoločne s tým boli otvorené aj nové priestory s centrom robotiky, jazykovým strediskom a multifunkčnou sálou.
Škoda Element (2017), projekt študentov zo školy Stredné odborné učilište strojárske ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi

Nižšie nasleduje oficiálny text Škoda Auto Stredné odborné učilište strojárske ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi oslavuje v tomto roku 90 rokov svojej existencie. Je súčasťou ŠKODA Akadémie, založenej v roku 2013, ktorej program vzdelávania a rekvalifikácie je cielene orientovaný na potreby firmy. Od roku 2014 investovala automobilka takmer 200 miliónov českých korún do rozširovania vzdelávacích programov a modernizácie ŠKODA Akadémie. Projekty ako stavba učňovského vozidla motivujú nielen učňov v ŠKODA AUTO, inšpirujú aj tých mladých ľudí, ktorí ešte stále hľadajú povolanie svojich snov. Automobilka ŠKODA tak získava v konkurencii ostatných zamestnávateľov tie najlepšie talenty. Pretože v mnohých technických odvetviach je príliš málo uchádzačov, je mimoriadne dôležité ponúknuť začiatočníkom v danom povolaní atraktívne vzdelávacie podmienky.
Škoda Element (2017), projekt študentov zo školy Stredné odborné učilište strojárske ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.