AKTUALITA

Koľko bude stáť PZP pre kolobežky a trojkolky pre seniorov? V Česku je už dostupné, u nás majú byť ceny rovnaké

Ako bude nastavené povinné poistenie pre kolobežky?

Vydané  Text: 

Prvá poisťovňa v Česku ponúka povinné zmluvné poistenie (PZP) pre kolobežky.

Poisťovňa spustila možnosť povinného zmluvného poistenia pre kolobežky a iné elektrické vozidlá od 21. decembra 2023 v Česku a vzhľadom na jednotný postup na českom a slovenskom trhu je zrejmé, ako bude vyzerať poistenie na Slovensku v roku 2024.

Slovensko aj Česko implementujú nové celoeurópske pravidlá týkajúce sa PZP

Jedným z dôsledkov je rozšírenie povinnosti poistenia na nové typy vozidiel, pričom najčastejšie ide o výkonnejšie kolobežky.

Nový zákon stanovuje, že PZP musí mať každé vozidlo s vlastným pohonom, ak:

  • jeho maximálna konštrukčná rýchlosť presahuje 25 km/h,
  • jeho maximálna konštrukčná rýchlosť je vyššia ako 14 km/h (do 25 km/h) a prevádzková hmotnosť presahuje 25 kg.

V prípade jednostopových vozidiel sa prevádzková hmotnosť definuje bez vodiča (jazdca) a konštrukčná rýchlosť znamená, že elektromotor (napr. kolobežka) sa vypne po dosiahnutí danej hodnoty a už viac nepomáha jazdcovi.

Overte si špecifikáciu svojej kolobežky vopred. Zdroj: unsplash.com

Kedy začne povinné poistenie v Českej republike?

Česká republika si zvolila cestu nového zákona, ktorý práve prešiel Poslaneckou snemovňou ČR a smeruje teraz do Senátu ČR.

Ak všetko pôjde podľa plánu, Senát ho schváli, prezident podpíše, a pravdepodobne v januári bude zverejnený v Zbierke zákonov.

V takom prípade sa povinnosť poistiť nové typy vozidiel v Česku začne 1. marca.

Naopak, Slovensko sa uberá cestou aktualizácie existujúceho zákona č. 381 z roku 2001, a Národná rada bude o týchto zmenách hlasovať v priebehu roka 2024.

Poistenie sa netýka len kolobežiek, ale napríklad aj vozidiel pre seniorov, či golfových vozíkov. Zdroj: pixabay.com

Poistenie na Slovensku

Poisťovňa ponúka PZP aj na Slovensku od novembra predošlého roku, a je prvou poisťovňou v Česku, ktorá spúšťa možnosť poistenia kolobežiek podľa českého zákona.

Od 21. decembra si môžu svoje vozidlo poistiť s odloženým začiatkom aj majitelia silnejších kolobežiek, ktoré si vyžadujú povinné zmluvné poistenie.

Ponuka pritom má byť na Slovensku a v Česku čo najviac podobná.

Po schválení novely zákona na Slovensku by sa malo rozšíriť PZP o dve nové kategórie.

Prvú nazývame ‚Kolobežka alebo jednokolka‘ a druhú ‚Elektrické vozidlo bez prihlásenia ‘.  Sem patria aj pomalé vozidlá pre seniorov a golfové vozíky.

Základné limity poistenia sú nastavené na hodnotu podľa nových pravidiel platných po schválení zákona: v prípade ujmy na zdraví až 6,5 mil. EUR a pri škode na majetku až 1,3 mil. eur.

Koľko stojí PZP pre kolobežky?

Podľa kalkulačky PZP na webovej stránke danej českej poisťovne cena za povinné zmluvné poistenie pre jednoduchú kolobežku začína na 1 800 českých korunách ročne, čo je pri aktuálnom kurze 72,88 €.

Ďalšie balíky PZP potom ročnú cenu dvíhajú na vyše 83 €.ODPORÚČANÉSsangYong Torres EVX: Odvážne vpred!

  • SsangYong napreduje míľovými krokmi. Medzi prvými sme si mohli vyskúšať elektrickú verziu modelu Torres, ktorá prináša viac noviniek, než iba elektrický pohon.