SERVIS / PORADŇA

Príjemný interiér auta aj bez garážovania? S nezávislým kúrením aj pre vaše auto od Webasto áno, teraz so zľavou

Máte radi teplotný komfort v aute? Nechcete čakať, kým nabehne v zime kúrenie a najradšej by ste sadali do vopred vykúreného auta?

Až 95 percent zákazníkov, ktorí vyskúšali komfort nezávislého kúrenia, si ho dokúpia aj v prípade výmeny auta.
Vydané  Text: 

Ide o komfort, ale aj bezpečnosť… a pokuty

Blíži sa čas, kedy budú autá zamrznuté a zasnežené, zatiaľ čo v ich vnútri bude zima a s ňou spôsobené tuhé nepoddajné obloženie a ovládacie prvky. Ako sa týmto neduhom jesene a zimy vyhnúť? Vďaka technologickému pokroku v uplynulých desaťročiach je to možné aj bez garážovania vozidla – vďaka nezávislému kúreniu.

Ešte na úvod si pripomeňme, prečo je nebezpečné nechávať svoje auto zamrznuté, zasnežené alebo vyzimené. Nedostatočne očistené okno nielen zvyšuje riziko dopravnej nehody, ale je aj dôvodom na uloženie pokuty. Niektorí si očistia iba takzvaný tankový priezor a vyrazia na cestu. Veľká časť vodičov takto koná pravidelne, pretože sa spolieha na rýchly účinok kúrenia. Ten je spravidla oveľa dlhší, než by ste čakali.

Potom je tu vychladený interiér so studenými sedadlami, studeným volantom a tuhým ovládaním. Šoférovanie s rukavicami sa nepovažuje za bezpečné, ak nejde o kožené rukavice, s takými však nebudete vedieť pracovať s dotykovými displejmi.

Tento scenár je veľmi častý najmä v zime a na lyžovačkách v horách, keď množstvo motoristov nezmyselne riskuje, pričom je riešenie veľmi jednoduché – nezávislé kúrenie do auta od Webasto.

Nasadnúť do vyhriateho auta s predhriatym motorom prináša viacero výhod a teplotný komfort je iba jeden z nich.

Pochopiteľne, bezpečnostný rozmer tohto zariadenia nie je pre mnohých taký dôležitý, väčšina ľudí hľadí na komfort. Vopred vyhriate auto znamená, že za volant môže motorista sadnúť bez kabáta, čo mu uľahčuje manévrovanie volantom. Navyše, vodič nemá problém ani s odstraňovaním námrazy z okien, čo šetrí čas pri odjazde. Takže kúrenie Webasto vám zabezpečí nielen teplotný, ale aj časový komfort. Stačí si nastaviť správny čas odjazdu a nastúpite do vyhriateho auta. A časový komfort znamená aj psychickú pohodu, takže peniaze vynaložené na montáž nezávislého kúrenia sa vám vracajú vo viacerých ohľadoch.

Inzercia

Inzercia

Ako to funguje?

  1. Nezávislé kúrenie aktivujete ovládačom.
  2. Kúrenie začína svoj štartovací proces, napájané je palivom z nádrže vozidla.
  3. Zmes vzduchu a paliva sa zapáli, studená chladiaca kvapalina sa zohrieva.
  4. Zohriata voda hnaná obehovým čerpadlom prúdi do výmenníka tepla vlastného kúrenia vozidla.
  5. Teplo sa dodáva priamo do interiéru pomocou dúchadla vozidla.
  6. Zahriata voda prúdi do motora, ktorý sa neskôr tiež zahreje.
  7. Keď sa dosiahne špecifická teplota (približ. 80 °C), kúrenie sa vypne, obehové čerpadlo pokračuje v prevádzke, aby sa udržiavalo zahrievanie interiéru.

Webasto má už v predaji aj svoje prvé elektrické nezávislé vykurovanie eThermo Top Eco, ktoré k svojej funkčnosti nepotrebuje benzín ani naftu.

Aktivácia zariadenia je jednoduchá prostredníctvom diaľkového ovládania, prípadne programovateľného diaľkového ovládača, najvyššie rady máte možnosť ovládať aj cez mobilnú aplikáciu ThermoCall. Ním môžete aktivovať nezávislé kúrenie teoreticky aj z opačného konca sveta. Prakticky to môžete využiť tak, aby ste si na letisku po prílete sadli do vyhriateho auta s prehriatou chladiacou vodou. Niektoré diaľkové ovládacie moduly sú príplatkové, no zvyšujú komfort používania nezávislého kúrenia.

A to ocení každý, kto pozná cenu svojho času.

 

Úspora paliva už od začiatku

Nezávislé kúrenie má pozitívny vplyv nielen na teplotný komfort kabíny, ale aj na úsporu paliva. Znie to nelogicky, veď na vyhriatie interiéru míňa nezávislé kúrenie palivo auta. Spotreba na jedno vyhriatie je však iba 0,3 l paliva na pol hodiny, ktorá sa však vo forme nižšej spotreby násobne vráti. Práve fáza zahrievania motora spôsobuje najvyššiu spotrebu na ceste a preto vám môže nezávislé kúrenie ušetriť pár decilitrov paliva v úvodných kilometroch.

Ochrana motora

Predhriatie chladiacej kvapaliny motora a tým aj motora pozitívne ovplyvňuje aj opotrebenie motora. Najväčšie opotrebenie má studený motor, nezávislé kúrenie vám tak dokáže šetriť peniaze v dlhodobom horizonte, keďže oddiali opotrebenie motora a oleja, ktorý sa taktiež pri studených štartoch opotrebúva rýchlejšie. Je to situácia win-win pre majiteľa auta, vyhráva po všetkých stránkach.

Takmer bezúdržbové

Vyžaduje sa až po niekoľkých rokoch používania a väčšinou ide o prečistenie vstrekovacích dýz, ktoré sa zanášajú biozložkami v palive, ktoré dnes už má každé palivo. Preto sa odporúča občas prebehnúť nezávislé kúrenie aj mimo „vykurovacej“ sezóny. Inak vás žiadna väčšia údržba nečaká. Využívanie nezávislého kúrenia vás tak nebude vôbec obmedzovať, ak nerátame fakt, že v niektorých podzemných garážach je jeho využitie zakázané a že možno občas zacítite „výfuk“, ktorý je vyvedený v spodnej časti auta.

Aktuálna ponuka

Rad nezávislých kúrení Thermo Top Evo je dostupný v troch výkonnostných triedach: 4, 5 a 5+. Pre svoje auto môžete nájsť riešenie šité na mieru. Thermo Top Evo 5+, najvýkonnejšie kúrenie vo svojej triede, vyhreje tiež veľké, priestranné interiéry rýchlo a účinne.

Ďalšiu výhodu predstavujú zvýhodnené cenové ponuky diaľkových ovládačov pre nezávislé kúrenia od Webasta. Tieto ovládače umožňujú jednoduché ovládanie kúrenia vo vozidle, čo prispieva k pohodliu a komfortu. Aktuálna ponuka umožňuje získať všetky ovládače za jednotnú cenu 200 € bez DPH.

Akcia je platná od 1.9.2023 do 29.2.2024. Podmienkou je objednanie a zakúpenie kúrenia, montážnej sady, ovládača a inštalácie u autorizovaného partnera Webasto. Akcia platí pre ovládače T99, T100,ThermoConnect a dopredaj ThermoCall.

Zistite podrobnosti na webasto-comfort.com/sk-skODPORÚČANÉSsangYong Torres EVX: Odvážne vpred!

  • SsangYong napreduje míľovými krokmi. Medzi prvými sme si mohli vyskúšať elektrickú verziu modelu Torres, ktorá prináša viac noviniek, než iba elektrický pohon.