Porovnajte si ceny PZP cez túto online kalkulačku!

Je najlacnejšie PZP najlepšie? Ušetríte, ale iba kým sa niečo nestane

Tisíce motoristov si uzatvárajú čo najlacnejšie PZP a keď sa im napríklad poškodí auto pri krupobití alebo rozbije čelné sklo, ostanú im len oči pre plač.

Cena PZP je dôležitá, nemala by však byť rozhodujúca.
Stačí využiť online kalkulačku PZP, ktorá vie porovnať ponuky od všetkých poisťovní na Slovensku.
Vydané Text: 

Prečítajte si všetky články našej poradne o PZP:

Uzatvorenie povinného zmluvného poistenia je pre väčšinu motoristov rutinou. Mnohí z nich vedia iba toľko, že PZP musia mať a pomôže im, ak niekomu inému spôsobia škodu. Takí zvyknú vyberať podľa ceny s tým, že čím lacnejšie, tým lepšie. Netreba predsa míňať peniaze zbytočne. No vďaka najlacnejšiemu zákonnému poisteniu nemusí motorista vždy ušetriť. V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať najlepšie PZP, ktoré vás nebude stáť veľa a zároveň sa naň môžete spoľahnúť pri mnohých nepríjemnostiach.

Dôležitý je rozsah poistenia

Určite viete, že povinné zmluvné poistenie kryje zodpovednosť vodiča za škodu, ktorú svojím autom spôsobí niekomu inému. PZP však prostredníctvom pripoistení môže kryť aj poškodenia na vlastnom aute. Ponuka doplnkových poistení je v dnešnej dobe naozaj široká a môžu kryť napríklad riziko rozbitia čelného skla, krádeže, poškodenia vozidla pri nabehnutí na výtlk, živelnej udalosti alebo zrážke so zverou. Toto všetko sú situácie, ktoré môžu na aute zanechať malé, ale aj veľké poškodenia, ktoré vie zaplatiť vaša poisťovňa. Kľúčové je mať správne pripoistenie. Je ale dôležité poznamenať, že zákonné poistenie vrátane doplnkových poistení býva, pochopiteľne, drahšie. Poisťovne však majú v ponuke vopred zostavené balíky PZP s rôznymi pripoisteniami, ktoré si môžete uzatvoriť za zvýhodnenú cenu. Síce si možno priplatíte, no v prípade poistnej udalosti vám takáto poistka môže ušetriť stovky eur.

Preverte si aj poistné limity

Každé poistenie a tiež aj pripoistenie má stanovený poistný limit, teda maximálnu čiastku, ktorú poisťovňa v prípade poistnej udalosti vyplatí. Odporúčame, aby ste si pri uzatváraní poistenia vždy pozreli, aké limity má stanovené. A to hlavne v prípade, že si uzatvárate PZP vrátane pripoistení. Ako sme už spomenuli, každé doplnkové poistenie má limity určené tiež a určite by ste sa s nimi mali oboznámiť. Zvyčajne platí, že čím vyšší balík poistenia, tým má vyššie limity.

Všímajte si výšku poistného

Cena PZP je dôležitá, nemala by však byť rozhodujúca. Ako ste si už mohli prečítať, správne zvolené PZP môže kryť aj niektoré poškodenia na vašom vozidle. Ak havarijné poistenie pre vaše auto nezvažujete, napríklad preto, lebo sa už nemusí oplatiť, stavte na doplnkové poistenia. Síce môžete rátať s vyšším poistným, nemusí ísť ale o žiadnu závratnú sumu. Tvrdíme to preto, lebo vieme, ako si môžete vybrať najvýhodnejšie zákonné poistenie.

Stačí využiť online kalkulačku PZP, ktorá vie porovnať ponuky od všetkých poisťovní na Slovensku. Takže ľahko a rýchlo týmto spôsobom nájdete poistenie auta za najlepšiu cenu. Porovnávať ceny poistenia sa oplatí preto, lebo cenové rozdiely medzi jednotlivými ponukami častokrát nie sú až také veľké. Konkrétne poistenia sa však môžu diametrálne odlišovať v samotnom rozsahu.

Napríklad zistíte, že nejaká poisťovňa vám dá veľmi lacné PZP, no keď si porovnáte ceny, môžete zistiť že u iného poisťovateľa si môžete uzatvoriť povinné zmluvné poistenie síce o pár eur drahšie, no s výrazne vyšším krytím.

Tisíce motoristov si uzatvárajú čo najlacnejšie PZP a keď sa im napríklad poškodí auto pri krupobití alebo rozbije čelné sklo, ostanú im len oči pre plač. Vy medzi nich patriť nemusíte. Stačí, ak si povinné zmluvné poistenie budete vyberať s rozumom.ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024