Magazín

Zomrel dizajnér legendárneho Fordu Mustang Gale Halderman (†87)

Prednedávnom som bol súčasťou zaujímavého natáčania nášho videotestu, kde sme si porovnali prvý model Fordu Mustang s tým najnovším. Na nakrúcanie sme si prizvali aj majiteľa prvého Mustangu, pána Alexandra Lichtnekera (Dr.Engine), ktorý nám predstavil históriu tejto značky. Ford svojho času potreboval zvýšiť predaje, a tak sa rozhodli prísť so zaujímavým marketingovým nástrojom - na prednú masku umiestnili logo koňa, použili základy z Fordu Falcon a dali vozidlu na americkom trhu takmer bezkonkurenčnú cenu. Najlacnejší Mustang stál 2345 dolárov, čo bola priemerná hrubá 4-mesačná mzda. Ľudí zaujal najmä športový imidž auta, za ktorým stál práve Gale Halderman.

Viac sa dozviete v teste

Do histórie Mustangu bezpochyby patrí Gale Halderman, ktorý prihlásil svoj koncept do súťaže v roku 1962. V nej automobilka Ford hľadala návrhy nového športového modelu, Gale-ov zviťazil a tak sa stal súčasťou jeho výroby. Pre automobilku Ford následne pracoval 40 rokov, až do dôchodku. Avšak ani v dôchodkovom veku sa neprestal venovať automobilovému priemyslu. Na svojom ranči v Tipp City v Ohiu si zriadil múzeum zamerané na modely Mustang, na ktorých on sám pracoval. [Na webových stránkach múzeá objavíte aj posledné interview s Gale-om. ]https://haldermanmustang.com/)

Gale Halderman prehral svoj boj s rakovinou 29.apríla vo veku 87 rokov. Česť jeho pamiatke.
Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.