VIDEO: Máte strach z elektrického dojazdu? Za autom si čoskoro budete môcť ťahať solárny panel

Kde sú tie časy, keď nám stačila jedna bandaska s benzínom v kufri?
Vydané  Text: 

Prinášame vám ďalší príklad „elegantného riešenia“ problému s elektrickým dojazdom. **Na crowdfundingovej stránke Indiegogo sa objavil koncept solárneho balíčka pre elektromobily, ktorý sľubuje kombinovaný výkon až 2 000 W.** Tento balíček sa skladá zo solárnej strechy a rozklápateľných solárnych článkov. Tie by mal majiteľ počas jazdy voziť v kufri, až po zastavení na odľahlom mieste ich môže rozložiť a nabíjať tak svoj elektromobil prostredníctvom energie zo slnka. Každá súprava obsahuje menič, malú batériu, jednu 220-voltovú zásuvku, dve 110-voltové zásuvky a dva USB vstupy. *„Sme nadšení, že môžeme predstaviť našu víziu prostredníctvom našej solárnej súpravy,“* hovorí výrobca EV Solar Kits na Indiegogo. *„Naše solárne nabíjacie súpravy majú za cieľ eliminovať úzkosť z dojazdu poskytnutím dodatočného dojazdu až 240 km za dva dni,“* čo predstavuje maximálny denný potenciál 120 kilometrov.
**Startup však nešpecifikoval ako alebo kde by mal zákazník využívať túto solárnu súpravu.** S ohľadom na priestor, ktorý modulárny solárny panel po rozložení vyžaduje, môže byť tento spôsob nabíjania ideálny pre ľudí kempujúcich v divočine, alebo tráviacich víkend na chate bez prístupu k zabezpečenej elektrickej zásuvke. A ktovie, možno sa časom dočkáme aj nejakých vylepšení tohto konceptu. **Napríklad v podobe plnohodnotného prívesného vozíka so solárnou strieškou a tonou batériových článkov navyše. Nádherná myšlienka, nemyslíte?**
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.
 • Aktualizované

  Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

 • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

   Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.