Aktuality

VIDEO: Do elektrického autobusu namontovali prídavné kúrenie na naftu, teraz z neho vychádza čierny dym

Kuriozita, ktorú si Adam Kurdybelski jednoducho musel počas jazdy za elektrickým autobusom natočiť. Všimol si totiž, ako z neho vychádza hustý čierny dym. Pomerne vtipný je tiež pohľad na veľký nápis „100 % electric“, ktorý prekrýva čierna škvrna z celodenného vypúšťania exhalátov a tuhých častíc v poľskom meste Katovice.

Ako je však možné, že z batériového autobusu, ktorý by lokálne nemal vypúšťať ani gram CO2, vychádzajú oblaky čierneho dymu? Dopravný podnik v reakcii na toto video priznal, že elektrický autobus má v zimnom období problém dojazdom a vyhrievaním interiéru. Neustále otváranie dverí na zastávkach totiž ochladzuje interiér a štandardne zabudované elektrické tepelné čerpadlo pracovalo na plný výkon, čo výrazne skracovalo dojazd týchto autobusov. Počas mrazivého počasia so zapnutým kúrením by tak s najväčšou pravdepodobnosťou ekologický autobus nedokončil svoju celodennú službu bez nabíjania.

Dym z elektrického autobusu (Katovice)
Foto: Solaris

Z tohto dôvodu sa rozhodol miestny dopravný podnik doinštalovať prídavné vykurovacie zariadenie na naftu, ktoré nie je závislé na elektrickej energii z hlavnej batérie. Tieto zariadenie sa však zvyknú používať len sezónne a ich technický stav nie je v najlepšej kondícii, čo vysvetľuje prítomnosť hustého dymu.

Odporcovia týchto vozidiel tak majú v rukách ďalší dôkaz, že technológia batériových elektromobilov ešte nie je pripravená nahradiť klasické fosílne palivá bez výrazných kompromisov.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie