Aktuality

Musí zaplatiť škody, aj keď nebol účastníkom nehody. Týka sa to všetkých vlastníkov áut

Ilustračná fotografia k téme: Dopravná nehoda, pokazené auto, PZP, poistenie

Je možné, aby ste niesli zodpovednosť za krytie škôd dopravnej nehody, ktorej ste neboli účastníkom? Alebo môžete dostať pokutu za dopravný priestupok, ktor=ho ste sa nedopustili? Na obe tieto otázky je na Slovensku možné odpovedať jednoznačné áno. V prvom aj druhom prípade totiž môže ísť o využívanie objektívnej zodpovednosti, hoci v odlišnom kontexte.

Ak známemu požičiate auto alebo na vašom aute jazdí člen rodiny a ten týmto vozidlom spácha dopravný priestupok, môže dostať buď pokutu v blokovom konaní od službukonajúceho policajta, alebo pokutu dostanete vy ako vlastník vozidla. Zaplatiť musíte, či sa vám to páči alebo nie, a zaplatenú sumu vymáhať od človeka, ktorý sa priestupku reálne dopustil. Využívanie objektívnej zodpovednosti nie je u nás ničím výnimočným a uplatňuje sa pri širokej škále dopravných priestupkov, od rýchlej jazdy až po nesprávne parkovanie, respektíve zastavenie a/alebo státie.

V prípade dopravnej nehody sa táto objektívna zodpovednosť svojím spôsobom uplatňuje tiež. Predstavte si nasledovnú situáciu: v rodine máte jedno auto, ktoré je napísané na vás, ale reálne ho používa viac členov rodiny. Ak tento člen rodiny spôsobí dopravnú nehodu alebo poškodí niekoho majetok, z pozície vinníka sa využíva povinné zmluvné poistenie PZP na krytie škôd na zdraví a majetku. Aj keď je pravdou, že toto poistenie uzatvára vlastník vozidla, na ktorého je auto zapísané v evidencii, v skutočnosti sa nevzťahuje na jeho osobu, ale na konkrétne vozidlo. Dokonca nezáleží ani na evidenčnom čísle vozidla. Podstatné je samotné vozidlo konkretizované identifikačným VIN číslom. Teda ak po zmene evidenčného čísla túto zmenu nenahlásite poisťovni a vaše vozidlo spôsobí škodu, bude poisťovňa v rámci zmluvy kryť spôsobené škody aj tak.

Keďže poistná zmluva PZP nie je viazaná na vlastníka ani prevádzkovateľa vozidla, ale na konkrétne vozidlo, za volantom môže sedieť ktokoľvek - vlastníkova manželka, zamestnanec či kamarát. Podstatné je, aby bolo dokázané, že vodič daného vozidla je skutočne vinníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, pretože až toto preukázanie je základom rozhodnutia o plnení od poisťovne.

Na čo slúži PZP

Takmer každý deň sa stretávame s tým, že bežní motoristi nemajú vedomosť o tom, čo to vlastne je povinné zmluvné poistenie (PZP), ako funguje a aké výhody poskytuje. Pritom je to celkom jednoduché: PZP je tu pre ostatných v prípade, že im spôsobíte škody na vozidle, majetku či zdraví. Vaše PZP nekryje vaše škody, ale škody, ktoré spôsobilo vaše vozidlo. A platí to aj naopak - povinné zmluvné poistenie toho druhého kryje škody na vašom majetku, ak vám práve on spôsobil škody vlastným zavinením.

Ak vinník nehody (vodič) nie je vlastníkom vozidla, budú sa náklady na škody kryť z PZP vlastníka tohto vozidla. Súdne prejednanie veci nie je potrebné, ak vinník uzná svoju zodpovednosť a splní svoju povinnosť informovať vlastníka o udalosti - a ten musí do svojej poisťovne nahlásiť celý incident. Účastníci nehody pritom musia vyplniť správu o nehode, nafotiť si všetko na mobil a vymeniť si kontakty.

Spor môže nastať v prípade, že poisťovňa vyžaduje spoluúčasť. Spoluúčasť v takomto prípade má platiť vlastník vozidla. Reálne tak môže nastať situácia, že vlastník vozidla musí platiť za škody z nehody, ktorej sa vôbec nezúčastnil. Je potom jeho úlohou domáhať sa náhrady týchto nákladov u osoby, ktorá v čase nehody šoférovala vozidlo a jej vinou sa stala dopravná nehoda.

Prečítajte si aj:


Čo robiť, ak ste na parkovisku poškriabali auto? Najhoršie, čo môžete spraviť, je len tak odísť

ERIK STRÍŽ


Čo robiť, ak ste našli svoje auto poškriabané alebo nabúrané? AKTUÁLNY postup

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie