Posledná nádej pre spaľovacie autá? Vďaka syntetickým palivám by mohli motory prežiť ďalších 50 rokov

V porovnaní s klasickou ropou by došlo k zníženiu ekologickej záťaže až o 85 percent, ak by sa hneď teraz začala používať táto „novinka“.
Vydané  Text: 
Posledná nádej pre spaľovacie autá? Vďaka syntetickým palivám by mohli motory prežiť ďalších 50 rokov
Poprední výrobcovia dnes pracujú na ďalšej alternatíve, ktorá by mohla zachrániť klasické autá so spaľovacím motorom pod kapotou. O syntetických palivách čoraz častejšie totiž hovoria automobilky aj popredné technologické spoločnosti, pretože **majú potenciál vyriešiť hneď niekoľko zásadných problémov naraz.** , ### EKOLOGICKÁ VÝROBA Syntézou vodíka a oxidu uhličitého je možné vyrobiť syntetický metanol, z ktorého sa po rafinovaní vyrába umelá nafta či benzín. Pri tomto procese sa tak reálne spotrebúva CO2 a zároveň nedochádza k vzniku iných negatívnych vedľajších produktov. A pokiaľ by pri výrobe bola použitá čistá elektrická energia z obnoviteľných zdrojov, **v porovnaní s klasickou ropou by došlo k zníženiu ekologickej záťaže až o 85 %.** Zároveň prevádzka klasického spaľovacieho auta na syntetické palivo má preukázateľne minimálne dopady na životné prostredie. Samozrejme, realita dnes ešte nie je natoľko ružová, aby sme na syntetické palivá mohli prejsť okamžite. Na výrobu jediného litra e-paliva totiž v súčasnosti potrebujeme až 25 kWh elektrickej energie, čo v prípade klasických batériových elektromobilov stačí až na 100 kilometrov dojazdu. To znamená, že v prepočte na 1 kWh spotrebovanej elektrickej energie prejdete väčšiu vzdialenosť s batériovým elektromobilom než s autom na syntetické palivo. Ďalší problém súvisí s čerpaním energie na výrobu. Automobilka Porsche v spolupráci s poprednými technologickými firmami však **už dnes projektujú možnú výrobu syntetických palív v Čile,** kde je dostatok stabilného vetra pre zelenú elektráreň, ktorá by mohla dodávať energiu výrobni syntetických palív. **Značka Porsche verí, že táto alternatíva pomôže zachrániť klasické spaľovacie autá** a zároveň pôjde o spôsob, ako udržateľne predĺžiť život klasickým vozidlám mimo batériového pohonu.

Posledná nádej pre spaľovacie autá? Vďaka syntetickým palivám by mohli motory prežiť ďalších 50 rokov

V porovnaní s klasickou ropou by došlo k zníženiu ekologickej záťaže až o 85 percent, ak by sa hneď teraz začala používať táto „novinka“.

### INFRAŠTRUKÚRA UŽ EXISTUJE Dnes vlády masívne investujú do výstavby nabíjacích staníc pre elektromobily, ktorých na Slovensku aj tak nie je dostatok. Existujú oblasti, v ktorých jednoducho svoj elektromobil nenabijete na verejnej nabíjacej stanici, pretože v danom regióne žiadna neexistuje. A dokonca ani vo väčších mestách ľudia stále neinklinujú k elektromobilom, pretože **bežné parkovisko na sídlisku nemá pri každom parkovacom mieste zásuvku na nabíjanie.** Táto situácia sa navyše v najbližšom období ani nezmení. Výstavba nabíjačiek pre každé parkovacie miesto by totiž bola finančne extrémne náročná a nie príliš ekologická. V tomto smere ponúkajú syntetické palivá jasné riešenie, ktoré by vládu ani samosprávy nestálo ani cent. **Syntetické palivá totiž môžeme do áut tankovať úplne rovnako ako benzín či naftu** na už existujúcich čerpacích staniciach, a tak by nebolo potrebné investovať do infraštruktúry. Dokonca by na toto palivo mohli bez problémov jazdiť aj staré autá, čím by sa predĺžila ich životnosť a znížila záťaž na životné prostredie. **Ľudia by tak mohli naďalej bez problémov jazdiť na svojich 10 alebo 15-ročných autách s klasickými motormi.**
V redakcii veríme, že budúcnosť tkvie v diverzifikácii pohonov. Svoje miesto v budúcnosti majú nielen elektromobily, ale tiež vodíkové či spaľovacie autá na syntetické palivá. **Všetky typy pohonov majú potenciál významne prispieť k zníženiu CO2 v dopravnom sektore.** Žiadna technológia nie je nadradená tej druhej. Krajiny by nemali bezhlavo a nasilu uprednostňovať len jedinú alternatívu v podobe elektromobilov. Pri znižovaní emisií je totiž dôležité využívať všetky dostupné prostriedky, pričom každý druh pohonu by si našiel vlastnú cieľovú skupinu zákazníkov, ktorej vyhovuje najviac. ### VIDEO

Ako správne prechádzať cez križovatku v tvare H? Množstvo vodičov to robí nesprávne

V skutočnosti nejde o nič zložité, avšak v praxi sa často stretávame s nepochopením križovatky vodičmi a následnými komplikáciami.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


ODPORÚČANÉ