Aktuality

Do Voderadov prichádza 100-miliónová investícia, Manz AG dodá komponenty na pilotnú linku InoBat Auto

Vizualizácia výskumno-vývojového centra a výrobnej linky InoBat vo Voderadoch
Zdroj: InoBat
  • Európsky výrobca batérií do elektromobilov InoBat Auto oznámil strategické partnerstvo s Manz AG, jednou z popredných svetových spoločností vyrábajúcich špičkové technologické zariadenia.
  • Manz AG dodá a nainštaluje technológiu do výskumno-vývojového strediska na batérie a 100 MWh pilotnej linky, prvej svojho druhu na Slovensku.
  • Investičné náklady projektu dosiahnu 100 miliónov EUR, čo znamená výraznú podporu európskej e-mobility.

Spoločnosť Manz AG, globálna spoločnosť zameraná na high-tech inžinierstvo s rozsiahlym technologickým portfóliom, získala zákazku od slovenskej spoločnosti pre výskum, vývoj a výrobu batérií InoBat Auto. Objednávka obsahuje integrované výrobné zariadenie na zriadenie pilotnej výrobnej linky na Li-Ion články pre elektrické vozidlá.

Objednávkou od firmy InoBat spoločnosť Manz pokračuje vo svojom pozitívnom obchodnom rozvoji v segmente energetických úložísk vo fiškálnom roku 2020. S viac ako 30-ročnými skúsenosťami s vývojom procesov a výrobnou technológiou pre navinuté a stohované lítium-iónové články a moduly batérie má spoločnosť Manz prospech zo silnej dynamiky rastu v oblasti elektromobility.

InoBat Auto bude v plánovanom centre vo Voderadoch vyvíjať a vyrábať inteligentné batérie prispôsobené potrebám jednotlivých výrobcov elektrických áut. Vďaka umelej inteligencii a technológii HTP však plánuje InoBat Auto pracovať efektívnejšie než konkurencia - batériové články bude totiž uvádzať na trh 10-krát rýchlejšie než dovoľujú štandardné výskumné metódy.

To poskytne flexibilitu pri prispôsobovaní batérií akejkoľvek špecifikácii vozidla, čo je nevyhnutná požiadavka pre rýchlo napredujúci automobilový priemysel. CEO a spoluzakladateľ spoločnosti InoBat Auto Marián Boek uviedol, že vďaka strategickým partnerstvám so spoločnosťami ako Manz AG sa posúvajú o ďalší krok bližšie k výrobe najpokročilejších batérií priamo v srdci Európy.

Prečítajte si aj:


Pri Voderadoch sa budú vyrábať batérie pre elektromobily, ročne až štvrť milióna!

Redakcia (m)


Plánovaná kapacita 100 MWh pilotnej linky v praxi znamená, že pri jednozmennej prevádzke by linka dokázala vyprodukovať 500 tisíc batériových článkov za rok. Pri plnom nasadení na 3 zmeny by to dokonca mohlo byť až 1,5 milióna článkov (250 MWh). Veľkosť batériových článkov bude variabilná – budú vyrobené podľa požiadaviek odberateľov.

Partnerstvo InoBat Auto a Manz AG je tak ďalším krokom v snahe posilniť e-mobilitu v Európe.

Dlhodobým cieľom InoBat Auto je vyvinúť plne integrovaný dodávateľský a vývojový reťazec – teda batérie na mieru nielen navrhnúť, ale aj postaviť a dodať kompletne vo svojej réžii. Práve tým chce zvýšiť globálnu konkurencieschopnosť európskeho trhu v tejto oblasti a poskytnúť automobilovému priemyslu dlhodobo udržateľné riešenia.

COO spoločnosti Manz AG Juergen Knie zdôraznil, že v ich spoločnosti robia všetko pre to, aby dodali do srdca Európy, priamo do oblasti s mnohými výrobcami áut, len tie najlepšie výrobné zariadenia.

Výskumno-vývojové centrum a výrobná linka sa začnú stavať ešte v tomto roku, pričom výroba prvých lítium-iónových batériových článkov je naplánovaná na rok 2021. Po výskumno-vývojovom centre a výrobnej linke bude v roku 2024 nasledovať 10 GWh gigatováreň, ktorá výrazne znásobí výrobné kapacity pre európsky trh s elektrickými autami.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie