AUTOPRIEMYSEL NA SLOVENSKU

Slovenská továreň na batérie pre elektromobily získala investíciu 12 miliónov eur. Do InoBatu investoval podnik vlastnený štátom

Celá 12-miliónová investícia sa uplatní na Slovensku, podporí výskum, vývoj a inovácie v oblasti batérií a expanzných plánov vo Voderadoch.

Investor Slovak Investment Holding je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu.
Vydané  Text: 

Slovenská firma InoBat, ktorá sa venuje výskumu, vývoju a výrobe batérií do elektrických vozidiel, má ďalšieho významného investora. Je ním spoločnosť Slovak Investment Holding (SIH). Dlhodobým cieľom SIH je podpora verejných a súkromných investícií v kľúčových sektoroch na Slovensku. V prípade spoločnosti InoBat sa SIH rozhodol pre významnú equity investíciu vo výške 12 miliónov eur vo forme zvýšenia základného imania.

Pridal sa tak k investorom v prebiehajúcom Series C investičnom kole s cieľom podporiť dostatočný fundraising na podporu vízie InoBat.

CEO spoločnosti InoBat Marián Boček priblížil, že proces vyjednávania medzi SIH a InoBat začal už v lete minulého roka, pričom rozhodnutie o investícii padlo v decembri 2023.

Investícia má pre obe spoločnosti významný strategický charakter, pričom je nevyhnutným katalyzátorom pre expanzné plány firmy InoBat. Posunie vpred finalizáciu už existujúceho výskumno-vývojového centra a pilotnej výrobnej linky na batérie vo Voderadoch (Volta I), pričom výroba batérií je plánovaná už na prvý kvartál tohto roka. Investícia tiež urýchli proces výstavby druhej projektovej fázy (Volta II), ktorá bude stáť hneď vedľa už existujúcej haly InoBat vo Voderadoch.

InoBat je jedným z mála projektov, ktoré získali od Európskej komisie štatút Významného projektu spoločného európskeho záujmu (IPCEI) s názvom European Battery Innovation. Tento dôležitý krok potvrdzuje dôveryhodnosť projektu na európskej úrovni a posilňuje jeho postavenie v oblasti inovácií a udržateľného rozvoja.

Predstavitelia spoločností Slovak Investment Holding a IboBat

Inzercia


Sme veľmi radi, že SIH do nás vložil tak veľkú dôveru. Pre slovenský, ale aj európsky batériový trh to predstavuje ďalší veľký míľnik a otvára dvere novým možnostiam do budúcna. Táto strategická investícia nám pomôže splniť naše ciele, rozšíriť trhový dosah, zväčšiť kapacity a využiť nové príležitosti, ktoré nám trh ponúka,“ povedal CEO spoločnosti InoBat Marián Boček (na fotografii tretí sprava).

Investujeme do budúcnosti Slovenska a InoBat nám poskytuje jedinečnú príležitosť podporiť inovatívne technológie a posunúť Slovensko bližšie k centrálnej role v európskom elektromobilovom sektore. Očakávame aj sociálno-ekonomické benefity, najmä v oblasti prílevu know-how a zamestnanosti. Veríme, že vývoj a napredovanie v oblasti elektromobility bude mať signifikantný prínos k udržateľnej budúcnosti, pomôže urýchliť cestu k uhlíkovej neutralite a prispeje tak k vízii zvrátenia klimatických zmien,“ uviedol Slovak Investment Holding na margo zrealizovanej investície.

SIH je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, kultúrneho a kreatívneho priemyslu, sociálnej ekonomiky a malých a stredných podnikov. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá primárne z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, tzn. pomocou finančných nástrojov, a nie grantovým spôsobom.
Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.