Magazín

NEPREHLIADNITE: Benzín vyrobený zo vzduchu nie je podvod. Do predaja pôjde už tento rok

Tankovanie, čerpacia stanica, benzín, nafta, palivá

Aj keď to znie neuveriteľne, benzín je možné vyrobiť aj zo vzduchu. Ak sa naplnia plány energetickej spoločnosti, koncom roka si ho budete môcť kúpiť aj na slovenských čerpacích staniciach. Jeho cena má byť dokonca porovnateľná s klasickým benzínom, avšak jeho negatívny vplyv na životné prostredie je minimálny.

Do nového projektu investovalo BMW

Pozitívny postoj k novému projektu zaujala spoločnosť BMW, ktorá sa rozhodla doňho investovať 12,5 milióna dolárov. Podľa Grega Smithiesa, partnera BMW, “Možnosť vyrábať benzín zo vzduchu, ktorý je cenovo porovnateľný s fosílnymi palivami, úplne mení hru.”

Mnohé iné automobilky v súčasnosti uprednostňujú skôr investície do elektromobility a nové projekty ohľadom iných palív vnímajú skôr skepticky, ide preto o vskutku odvážny krok od BMW, ktorý ak dopadne dobre, jeho profit bude obrovský.

Smithies ako jeden z dôvodov, prečo do projektu išli, ďalej dodáva: „Priemerný automobil zostáva na cestách priemerne osem rokov, čo znamená, že aj keby sa celý svet rozhodol od zajtra prejsť na 100 percent na elektromobily, stále by trvalo necelé desaťročie, než by vozidlá so spaľovacím motorom zmizli z ciest.”

Ako to funguje

Jednou z nesporných výhod benzínu vyrobeného zo vzduchu je, že nie je potrebná žiadna úprava súčasných áut, ktoré by chceli takýto benzín tankovať. Zmenil sa len proces výroby benzínu, nie jeho vlastnosti.

Technológia výroby benzínu zo vzduchu je založená na využití elektriny získanej z obnoviteľných zdrojov na premenu CO2 vo vodnom prostredí na etanol. Ďalej sa procesom oligomerizácie etanolu vyrobí benzín, nafta alebo letecké palivo.

Budeme tankovať benzín zo vzduchu už tento rok?

Odborník z Výskumného ústavu VÚRP Jozef Mikulec je v tejto otázke skôr skeptický, aj keď energetická spoločnosť Prometheus Fuels to uviedla vo svojom vyhlásení.

Mikulec vníma tento plán ako ambiciózny, aj keď zároveň dodáva, že výskum je podľa publikovaných údajov intenzívny, ale zaradenie paliva do distribučnej siete už koncom roka si vyžaduje oveľa viac ako len výskum.

Pozitíva benzínu zo vzduchu

Spoločnosť Prometheus Fuel, ktorá benzín zo vzduchu vyrába, uvádza ako hlavné výhody jeho šetrnosť k životnému prostrediu.

V prípade, ak by sme nahradili klasické palivá benzínom vyrobeným zo vzduchu, tak by podľa jej odhadov celková produkcia emisií CO2 klesla až o 25 percent.

„Používaním uhlíkovo neutrálneho paliva, ktoré recykluje CO2 z atmosféry, môžeme predĺžiť čas, ktorý máme na vyriešenie klimatickej krízy," uzavrel zakladateľ Prometheus Fuels Rob McGinnis.

Prečítajte si aj:


Audi testuje syntentický e-benzín, e-naftu už plánuje vyrábať vo veľkom

Redakcia


Slovnaft: Väčšina áut je plne kompatibilných s benzínom E10, v zahraničí je štandardom

ERIK STRÍŽ


Čo sa stalo s novou naftou R33? Kde ju možno natankovať a nebude škodiť motorom?

ERIK STRÍŽ