Aktuality

Mercedes-Benz predstavil trojicu plug-in hybridov

Mercedes Benz 250e

Podľa interných štatistík automobilky, je 90 percent všetkých jázd potenciálnych klientov kratších ako 50 kilometrov. Logicky z toho vyplýva, že ideálnym riešením pohonu je plug-in hybrid. Práve preto automobilka pre svoje kompaktné modely zostavila dobíjateľný hybridný systém, ktorý pozostáva z benzínového štvorvalca s objemom 1,3 litra, elektromotora a dvojspojkovej automatickej prevodovky 8G-DCT. Kombinovaný výkon sústavy znie lákavo – maximálny výkon 160 kW (218 k) a najvyšší krútiaci moment 450 Nm. Automobilka sľubuje, že kombinovaná spotreba sa bude pohybovať v rozmedzí 1,4 až 1,8 litra benzínu a 14,7 až 16,1 elektriky na 100 kilometrov (podľa modelu).

Mercedes Benz 250e

Výkony hodné značky Hoci sú hybridy orientované na nízku spotrebu, skrátka neprídu ani fanúšikovia emócií. Autá zvládnu zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,6 až 7,1 sekundy. Maximálna rýchlosť je 220 až 240 km/h, v čisto elektrickom režime je vo všetkých modeloch limitovaná na 140 km/h.

Mercedes Benz 250e

Rýchle nabíjanie Lítium-iónový vysokonapäťový akumulátor s kapacitou 15,6 kWh je umiestnený pod zadnými sedadlami, vďaka čomu zasahuje do batožinového priestoru minimálne. Nabíjať ho možno striedavým aj jednosmerným prúdom. Príslušná nabíjacia zásuvka sa nachádza na pravej bočnej strane vozidla. Vďaka tomu možno nabiť hybridné kompaktné vozidlá dobíjateľné zo siete z nabíjacej skrinky s výkonom 7,4 kW striedavým prúdom v priebehu 1 h 45 min z 10 – 100 percent SoC (Status of Charge, slovensky: stav nabitia). Pri nabíjaní jednosmerným prúdom sa výkonom 24 kW nabije vozidlo zo stavu nabitia 10 percent na 80 percent za približne 25 minút.

Mercedes Benz 250e

Inteligentná technika Vozidlá sú vybavené treťou generáciou hybridného pohonu dobíjateľného zo siete. Medzi ich funkcie patrí aj inteligentná prevádzková stratégia na báze trasy; ktorá okrem iného zohľadňuje údaje z navigácie, maximálnu povolenú rýchlosť alebo priebeh trasy. Prevádzková stratégia berie do úvahy celú naplánovanú trasu a snaží sa predvídať, kedy a na ktorých trasách je použitie elektrického jazdného režimu najzmysluplnejšie.

Mercedes Benz 250e

Nové režimy jazdy V každom hybridnom vozidle dobíjateľnom zo siete značky Mercedes-Benz k dispozícii nové jazdné programy, a to Elektrický a Úroveň nabitia. V jazdnom programe Elektrický môžete zažiť maximálny elektrický výkon. Spaľovací motor sa zapne len vtedy, keď vodič stúpi prudko na plynový pedál a podradí dorazovým spínačom (Kickdown). Jazdný program Elektrický umožňuje zvoliť si intenzitu rekuperácie prostredníctvom radiacich páčok za volantom. Radiacimi páčkami za volantom možno zvoliť päť rôznych stupňov rekuperácie (DAUTO, D+, D, D- a D- -). Okrem toho sú k dispozícii aj režimy Komfort, ECO a Šport. Vodič môže vďaka nim podľa potreby uprednostniť elektrické jazdenie, kombinovaným pohonom zdôrazniť dynamiku jazdy alebo uprednostniť jazdu s využitím spaľovacieho motora, aby si napríklad mohol ušetriť elektrický dojazd. Dôležitým komfortným prvkom je predklimatizovanie kabíny vozidla pred naštartovaním, ktoré možno aktivovať pohodlne aj prostredníctvom aplikácie v smartfóne. Pozoruhodná je tiež hmotnosť prívesu, ktorý môžu ťahať hybridy nižšej strednej triedy, pretože činí až 1 600 kg (brzdený príves).

Mercedes Benz 250e

Pre ktoré modely? Novú hybridnú techniku automobilka zavádza neprieč celou kompaktnou rodinou svojich modelov. K dispozícii teda bude pre šesť modelov: A 250e, A sedan 250e, B 250e , CLA kupé 250e, CLA Shooting Brake 250e aj GLA 250e. Dodajme, že prvé dva modely (A 250e, A sedan 250e) sú už v predaji, ostatné na trh prídu v priebehu druhého polroka 2020.

Mercedes Benz 250e

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie