Magazín

Tvrdá pravda o vodičoch: preceňujú sa, sú nebezpeční a zámerne ignorujú riziká. Čítajte podrobnosti

V tomto článku sa dočítate:

  • v akých situáciách sa rozptyľuje pozornosť šoféra
  • aký je rozdiel medzi vnímaním a realitou rozptýleného šoférovania
  • aké sú príčiny rozptýleného šoférovania
  • akú úlohu v tom zohrávajú moderné technológie v autách
  • aké sú dôsledky rozptýleného šoférovania

Mnoho šoférov sa v určitých situáciách ako napríklad čakanie v zápche, na semafore alebo pri dlhej jazde po rovnej ceste cíti bezpečne a využíva tento “voľný čas” na vybavovanie správ, e-mailov, telefonátov a podobne. Štatistiky nehodovosti však ukazujú opak, a teda že takéto šoférovanie s rozptýlenou pozornosťou je nebezpečné. Prečo teda toľko šoférov ignoruje všetky riziká?

Vnímanie a realita

Žijeme v dobe, v ktorej sa rozptýlené šoférovanie stalo bežnou súčasťou života. Doba je rýchla, požiadavky na nás sú vysoké, je preto nevyhnutné robiť viac vecí naraz, byť efektívny a naplno využívať všetok svoj čas.

Podľa výskumov spoločnosti Traffic Safety Culture Index si až 88% vodičov myslí, že rozptýlené šoférovanie je na vzostupe. Zároveň až 25% ľudí udáva, že počas šoférovania robí viac vecí naraz, pretože si myslia, že to vedia robiť bezpečne.

Tieto údaje poukazujú na nesúlad medzi tým, čo šoféri považujú za bezpečné a realitou, ktorá sa deje na cestách. Rozptýlené šoférovanie je jednou z najčastejších príčin autonehôd, preto sa musí zmeniť vnímanie ľudí tak, aby tento novodobý fenomén brali naozaj vážne.

Prečo ľudia rozptyľujú svoju pozornosť počas šoférovania Čo vedie ľudí k tomu, že majú potrebu pozrieť sa na mobil zakaždým, keď im príde správa alebo im niekto volá? Strach. Ľudia sa boja, že sa niečo stalo a chcú byť zastihnuteľní v každej situácií.

Aj keď si až 85% ľudí uvedomuje, že používanie mobilu počas šoférovania je riskantné, nezmení to ich správanie. Výsledkom je, že 40% vodičov jazdí s rozptýlenou pozornosťou 15 minút z každej hodiny jazdy.

Môžu nás zachrániť technológie?

Cieľom moderných technológií v autách je predovšetkým zvýšenie bezpečnosti. Ale to by ich museli šoféri naozaj aktívne používať. Tempomat, udržiavanie v pruhu, handsfree či automatické odpovede na správy sú skvelými pomocníkmi, avšak aktuálne štatistiky ukazujú, že ich využíva iba 12% vodičov.

Každý si chce iba sadnúť do auta a ísť a aj tých pár sekúnd, počas ktorých by si vopred nastavil niektoré funkcie v aute či na mobile sa mu zdá priveľa. Pravdepodobne je za tým aj vnímanie problému rozptýleného šoférovania ako problému tých ostatných. To vedie šoféra k naozaj riskantnému správaniu, ktoré si ani neuvedomuje.

Riziká sú skutočné

O tom, že riziká rozptýleného šoférovania sú skutočné, by vedeli rozprávať najmä obete takéhoto nezodpovedného šoférovania. Ich životy sa v priebehu pár sekúnd môžu navždy zmeniť, či už v dôsledku zranení, s ktorými musia celý život žiť alebo v tých najhorších prípadoch, keď prídu o milovanú osobu.

Prečítajte si aj:


Používanie hands-free za volantom má veľký problém, môže to byť dôvod na jeho zakáz

Redakcia


Pokuta za esemeskovane za volantom je to najmenej. Štatistiky z USA ukázali alarmujúcu realitu

Redakcia