Takto si Rolls-Royce uctil československých letcov RAF!

V rámci osláv stého výročia vzniku Československa pripravila automobilka Rolls-Royce špeciálnu edíciu kabrioletu Dawn, ktorá má pripomínať jednu z najhrdinnejších kapitol československej armády. **Počas druhej svetovej vojny bojovali za britskú Royal Air Force aj českí a slovenskí letci, a to konkrétne v 312. a 313. stíhacej jednotke Československej letky Royal Air Force.** **Každý detail špeciálne vybaveného modelu Dawn odkazuje na hrdinov… Prečítať celé
Vydané  Text: 

V rámci osláv stého výročia vzniku Československa pripravila automobilka Rolls-Royce špeciálnu edíciu kabrioletu Dawn, ktorá má pripomínať jednu z najhrdinnejších kapitol československej armády. **Počas druhej svetovej vojny bojovali za britskú Royal Air Force aj českí a slovenskí letci, a to konkrétne v 312. a 313. stíhacej jednotke Československej letky Royal Air Force.**
**Každý detail špeciálne vybaveného modelu Dawn odkazuje na hrdinov v leteckých uniformách. Začať môžeme pri špeciálnom šedom laku karosérie s čiernou linkou.** Táto kombinácia odkazuje na stíhačky Spitfire. Motív bojového sfarbenia Spitfiru sa odráža aj v interiéri, kde akcenty žltej kože Golden Sand znovu odkazujú na tieto legendárne stroje. Znak 313. letky, založenej pred 77 rokmi, zdobí opierku hlavy sedadla vodiča aj spolujazdca, znak 312. letky je potom vyšitý na oboch opierkach hlavy zadných sedadiel.
S exkluzívnym nelakovaným dyhovaným obložením interiéru dverí Mimosa Negra kontrastujú gravírované ozdoby, odkazujúce na základné hodnoty letcov. **Plaketa na dverách vodiča nesie motto 313. perute „Jeden jastrab mnoho vrán rozháňa“,** na strane spolujazdca nájdeme potom základnú ideu 312. perute: „Non Multi Sed Multi“, čo môžeme voľne preložiť ako „Nie veľa mužov, ale mnoho činov.“ **Výšivka medzi zadnými sedadlami zobrazuje motor Rolls-Royce Merlin, pričom pri návrhu vychádzali z pôvodných plánov a technických výkresov lietadiel.**
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.
 • Aktualizované

  Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

 • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

   Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.