Nové BMW budú vedieť rozprávať. Digitálny asistent získa celkom nový rozmer

Pripomína Siri v iPhonoch, vyvoláte ho frázou „Hej, BMW!“
Vydané  Text: 
„Máme dosť oleja? Ako funguje Asistent diaľkových svetiel? Mám nejaké varovania? Prosím, zahraj mi vážnu hudbu! Hej, BMW, cítim sa unavene!“ Takéto otázky, pokyny a frázy budete môcť čoskoro používať v automobiloch značky BMW, ktorá od marca 2019 začne s integráciou pokročilého hlasového asistenta. Objednať si prvé auto s touto funkciou bude možné už tento rok v novembri, pôjde o modely radu 3.
### Inteligentný osobný asistent BMW (BMW Intelligent Personal Assistant) Rozsahom funkčnosti pripomína nové riešenie od BMW známeho hlasového asistenta Siri, ktorého nájdete v mobilných telefónoch iPhone. Technológie virtuálnych asistentov sa pravdepodobne časom stanú samozrejmou súčasťou nových automobilov, prirodzene sa budú spočiatku vyskytovať v prémiových modeloch. Rozsah ich funkčnosti sa pritom významne líši od konvenčného hlasového ovládania, ktoré rozpoznáva vybrané frázy. Riešenie od BMW môže mať vlastné meno, značka uvádza napríklad Charlie alebo Joy, dokonca je pripravené aj na nezáväznú konverzáciu („Hej, BMW, aký je zmysel života?”).
Asistent rozpozná slová, otázky a pokyny a bude na ne reagovať hlasom alebo spustením niektorej funkcie. Ak poviete, že vám je zima, mal by zvýšiť teplotu nastavenú na klimatizácii. Bude tiež vedieť ovládať vyhrievanie sedadiel, navigáciu, spustiť relaxačný program a budúcnosti napríklad odporučiť vodičovi tipy pre úspornejšiu jazdu, pripomenúť servisné prehliadky alebo dokonca zabezpečiť návštevu servisu. Zaujímavosťou je integrácia so systémami Microsoft Office 365 a Skype for Business, vďaka ktorej bude asistent vedieť čítať e-maily. Schopnosť pamätať si pokyny a učiť sa znamená, že časom by sa mali reakcie asistenta zlepšovať a ešte viac personalizovať vodičovi – má na to slúžiť takzvaný prenosný digitálny profil vodiča BMW ID. Nový Inteligentný osobný asistent vyžaduje operačný systém BMW Operating System 7.0, tvorí súčasť výbavy Live Cockpit Professional (6U3) a rozsah jeho funkčnosti bude možné rozšíriť balíčkom Connected Package Professional. Ako uvádza BMW vo svojej tlačovej správe, „Inteligentný osobný asistent BMW bude v základnej verzii s hlasovým ovládaním v 23 jazykoch dostupný na vybraných trhoch od marca 2019. V USA, Nemecku, Veľkej Británii, Taliansku, Francúzsku, Španielsku, Švajčiarsku, Rakúsku, Brazílii, Japonsku a (od mája 2019) v Číne.“ S vlastným virtuálnym asistentom s umelou inteligenciou prišla aj značka Mercedes-Benz, jej digitálneho pomocníka vyvoláte tlačidlom na volante alebo tiež frázou „Hey, Mercedes!“ alebo „Ahoj, Mercedes!“. Tento inovatívny asistent sa stal známym pre svoju integráciu do najnovšej generácie vozidiel triedy A.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement