Aktuality

Bugatti Chiron z lega v životnej veľkosti: Sen malých a veľkých je skutočne pojazdný

Reálne funkčný a jazdiaci model postavený z LEGO kociek bol a je snom mnohých malých a veľkých staviteľov. A práve takýto bol predstavený verejnosti pred víkendovou Veľkou cenou F1 v talianskej Monze.

16 talentovaných technikov, viac ako 1 milión LEGO súčiastok, 2304 LEGO motorov, 4032 ozubených Technic koliesok a viac ako 13 000 pracovných hodín; toľko si vyžiadalo vytvorenie tohto modelu Bugatti Chiron v životnej veľkosti.

Sen malých a veľkých v životnej veľkosti: funkčný model Bugatti Chiron z lega

Po 6 mesiacoch prípravných a konštrukčných prác v LEGO továrni v českom Kladne je na svete LEGO model ktorý skutočne jazdí, podobá sa až neuveriteľne dobre na svoju predlohu, je poháňaný LEGO motormi a je takmer celý zhotovený z lego súčiastok.

Sen malých a veľkých v životnej veľkosti: funkčný model Bugatti Chiron z lega

Tento 1500 kg vážiaci model má mnoho zaujimavych funkcií, ktoré posúvajú hranice možnosti LEGO stavebníc do nových dimenzií. Dvere, ktoré sa skutočne otvárajú a zatvárajú; spojler, ktorý sa zdvíha a znižuje vďaka LEGO pneumatickému systému. Volant je odnímateľný, svetla ovládateľné z kontrolného panelu, a rýchlomer je plne funkčný a ukazujúci skutočnú rýchlosť auta, ktorá dosahuje maximum niečo nad 20km/h pri odhadovanom výkone 5,3 konských síl. Len pre porovnanie, skutočný Chiron má výkon 1500 koní.

Nie celé auto je z LEGO súčiastok, niektoré komponenty nebolo možné vyrobiť z plastu - napríklad disky kolies. Celá konštrukcia je nezávisle posadená na oceľovom ráme, kolesá s pneumatikami sú zo skutočného Bugatti a pár batérií tiež nie je originál LEGO.

Sen malých a veľkých v životnej veľkosti: funkčný model Bugatti Chiron z lega

Tento model sa môže pochváliť niekoľkými prvenstvami. Je to prvé plne funkčné LEGO auto v životnej veľkosti poháňané vlastnými motormi. A je to prvý nelepený vysoko komplexný Technic model s nosnými dielmi postavenými len z LEGO Technic kociek a súčiastok.

Sen malých a veľkých v životnej veľkosti: funkčný model Bugatti Chiron z lega

Lena Dixen, Senior Vice President of Product and Marketing @ LEGO:

„Tento model v životnej veľkosti je prvý svojho druhu v mnohých ohľadoch, chceli sme ním posunúť hranice našej vlastnej predstavivosti a tvorivosti.

Už viac ako 40 rokov LEGO Technic umožňuje svojim fanúšikom vo všetkých vekových kategóriách testovať svoju predstavivosť pomocou stavebného systému, ktorý ich nabáda a motivuje okrem vytvárania nových návrhov aj k vytváraniu nových technických funkcií a riešení. Naši dizajnéri a inžinieri z továrne v Kladne v Českej republike, z miesta kde vznikajú úžasné modely pre naše LEGO obchody a Legoland Parky, urobili skvelú prácu pri vytváraní osobitých tvarov Chironu a umožnení pohybovať a riadiť tento model.

Je to fascinujúci príklad schopností stavebného systému LEGO Technic v praxi a jeho kreatívneho potenciálu.“

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie