Štvrté najväčšie nemecké mesto zakázalo naftu

V samotnom meste pritom obyvatelia vlastnia 188-tisíc sporných naftových áut. Majú smolu.
Vydané  Text: 

### Stuttgart už nebude nikdy ako predtým. Z jeho ulíc zmiznú naftové autá, ktoré sú pre európskeho zákazníka tak veľmi dôležité a cenné. Presne od 1. januára 2019 už nebude môcť do mesta vojsť ani jedno z presne 188 163 automobilov, ktoré vlastnia samotní obyvatelia mesta, pretože ich autá nespĺňajú formálne emisné normy EU1 až EU4. Tí ostatní, ktorí mali peniaze na to, aby si kúpili novšie dízle spĺňajúce normu EU5 a vyššiu, ešte majú chvíľu čas na to, aby sa svojich áut zbavili. Bez ohľadu na to, či ide o luxusný a superbezpečný Mercedes-Benz triedy S alebo dymiaci Volkswagen Golf s polmiliónom stočených kilometrov. Stuttgart totiž už dnes odkazuje verejnosti, že ak nebude vplyv na ovzdušie v meste dostatočný, zakáže aj vjazd motorov spĺňajúcich normu EU5. Predpokladáme, že svedkami tohto scenára budeme už čoskoro, pretože krátkodobý zákaz vjazdu naftových áut problémy so znečistením určite nevyrieši. V praxi sa do mesta nedostanete ani s Mercedes-Benzom E320 CDI z roku 2003, ktorý ešte aj dnes patrí k tým úsporným a bezpečným. Stuttgart ide v šľapajách aktuálneho trendu, ktorý drasticky trestá majiteľov osobných automobilov so spaľovacím motorom na naftu. V čase, kedy si ich kupovali, spĺňali všetky najmodernejšie nároky a zákony, po niekoľkých rokoch sa však situácia zásadne mení a rovnakí ľudia budú potrestaní za to, že kedysi kúpili niečo, čo sa modernej dobe nepáči. Nepochopiteľný a diskriminačný je pritom prístup mesta k jeho vlastným obyvateľom. Oni majú po 1. januári 2019 iba tri mesiace na to, aby svoje „problémové vozidlá“ vyriešili. Väčšinou to znamená, že ich majú skrátka predať alebo darovať tak, aby už nikdy nevošli do Stuttgartu. Avšak taxikári, firmy a podnikatelia budú mať čas na prispôsobenie sa o niečo dlhší.
Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.
 • Aktualizované

  Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

 • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

   Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.