Aktuality

VIDEO: Ako ABS na snehu predlžuje brzdnú dráhu

Screenshot z videa: brzdenie s ABS na snehu
Screenshot z videa: brzdenie s ABS na snehu

Antiblokovací systém ABS je už roky súčasťou základnej bezpečnostnej výbavy každého jedného nového auta. Jeho funkcia tkvie v tom, že bráni kolesám, aby sa pri prudkom brzdení zablokovali a teda aby vodič nestratil nad vozidlom kontrolu.

Funguje to tak, že kolesá v pravidelných intervaloch povoľujú, aby vodič mohol točením volantu korigovať smer jazdy aj počas brzdenia. Je to mimoriadne dôležité, pretože s chladnou hlavou možno výjsť bez hmotnej ujmy z veľkého množstva situácií, v ktorých by zablokované kolesá znamenali nemožnosť zmeny smeru jazdy.

Na snehu však môže ABS situáciu komplikovať v tom, že hoci pri brdení budete môcť čiastočne korigovať smer jazdy, predĺži sa však brzdná dráha až dvojnásobne.

Viac o ABS na snehu vysvetľuje prakticky rally pretekár Tim O´Neil, pričom na demonštráciu účinku ABS používa vozidlá Ford s rovnakými pneumatikami. Fialová Fiesta má ABS štandardne aktivované, zelená deaktivované. V teste sa ukazuje, že na snehu má kratšiu brzdnú dráhu práve zelený Ford s deaktivovaným ABS.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie