Škoda si dala verejné predsavzatie, že do troch rokov bude vyrábať elektromobily priamo v Česku

A od roku 2019 bude vyrábať tiež elektrické komponenty pre plug-in-hybridy. Byť lídrom regiónu v predajoch nestačí, Škoda chce byť vedúcou značkou v inovatívnych pohonoch.
Vydané  Text: 

Elektrina namiesto nafty a benzínu, to je realita dneška, s ktorou sa musia zmieriť aj zarytí priaznivci výfukov. Elektromobily určite nespôsobia radikálny odklon od konvenčne poháňaných automobilov, ale vo výraznej miere transformujú mobilitu ako takú a náš pohľad na ňu. Škoda by sa nepochybne rada zaradila medzi tie značky, ktoré ponúknu elektrické automobily ako štandard a snáď sa stanú aj akousi ľudovou voľbou. Najnovšie sa populárna značka Čechov a Slovákov rozhodla prijať verejný záväzok, ktorý vydáva pod hlavičkou takzvanej Stratégie 2025.
Ako automobilka uvádza vo svojej tlačovej správe, od roku 2019 bude vyrábať elektrické komponenty pre plug-in-hybridy koncernu Volkswagen, do roku 2025 plánuje uviesť na trh päť modelov s batériovo-elektrickým pohonom a od roku 2020 bude v Mladej Boleslavi vyrábať autá s čisto elektrickým pohonom. Sú to vysoké ciele vo veľmi krátkom časovom horizonte. Podobne odvážne vízie poznáme z vystúpení Elona Muska, avšak Škoda v porovnaní s ním nehovorí do vetra.
„Elektrifikácia modelovej palety značky ŠKODA a výroba elektrických komponentov pre koncern Volkswagen patrí k dôležitým pilierom Stratégie 2025. Ďalšími dôležitými oblasťami sú digitalizácia produktov a procesov, vstup na nové trhy a rozširovanie klasickej výroby automobilov o množstvo ďalších služieb súvisiacich s mobilitou,“ uvádza sa v tlačovej správe automobilky.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.