PORADŇA

Miernejšie tresty za zostatkový alkohol nedávajú zmysel. Ako sa zbaviť zvyškového alkoholu?

Jazdiť so zostatkovým alkoholom v krvi je rovnaké, akoby ste pili priamo počas jazdy.

Zbaviť opice sa dá niekoľkými metódami, ale odbúranie alkoholu vyžaduje čas.
Vydané  Text: 

Predstavte si, že by hrozila legalizácia vysoko návykovej drogy, ktorá v ľuďoch vyvoláva ťažké nevoľnosti, je príčinou celého spektra ochorení, vyvoláva agresivitu a agresiu, následkom čoho dochádza k znásilneniam, neúmyselným zabitiam i vraždám, k škodám na majetku a na zdraví.

Je isté, že verejná mienka by sa postavila proti zámeru takúto drogu legalizovať, a predsa jednu takú akceptujeme. Áno, alkohol je regulárnou drogou, hoci to väčšinová mienka neuznáva.

Alkohol je dokonca najnebezpečnejšou drogou súčasnosti a prekonáva aj heroín, ako pred časom zaznelo v TV JOJ (zdroj).

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Inzercia

A čo je ešte horšie, každú piatu smrť na Slovensku má na svedomí alkohol, tvrdí odborník na drogovú politiku a právnik Jakub Popík (zdroj).

Podľa príspevku denníka Postoj (zdroj) je alkohol druhou najvražednejšou drogou vôbec, čo je vyznieva vskutku prekvapivo, keďže smrť ako typický dôsledok predávkovania či excesívneho užívania si asociujeme skôr s tvrdými drogami, ako pervitín či heroín.

Inzercia

Inzercia

Alkohol náš každodenný

Alkohol je tak prirodzenou súčasťou našej kultúry, že sa už ani nezvykneme zamýšľať nad tým, či je alebo nie je správne ho piť.

Všeobecné prijatie alkoholu ako samozrejmej súčasti života sa prejavuje, pochopiteľne, aj v oblasti dopravy.

Inzercia

Inzercia

Počas roka 2023 jazdilo po slovenských cestách 12 479 motorizovaných a nemotorizovaných vodičov pod vplyvom alkoholu. To znamená vodičov automobilov, motocyklov, ale aj bicyklov a elektrických kolobežiek. Toto sú však iba odhalené prípady, je nepopierateľné, že osôb jazdiacich pod vplyvom alkoholu je násobne viac.

Je to škandalózne, pretože v uplynulých rokoch sme viac obyčajne počúvali a čítali, aký je alkohol nebezpečný a dôsledky šoférovania pod vplyvom sú často fatálne.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Policajný zbor SR pred rokmi zverejnil štatistiku, že až 59 percent dopravných nehôd pod vplyvom sa stane cez víkendy a v piatky. Vtedy sa na Slovensku pije, ale policajti nepochybne na cestách prichytia množstvo vodičov aj v pondelky – s takzvaným zostatkovým alkoholom.

Zákon je pritom celkom jasný: Vodič nesmie viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme (§ 4 ods. 2 písm. d)

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Inzercia

V zmysle § 137 Zákona o cestnej premávke je jazda pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky takzvaným porušením dopravných predpisov závažným spôsobom, na ktorý sa vzťahuje pravidlo trikrát a dosť (§ 91 ods. 3).

Ak je vodič dôvodne podozrivý z porušenia pravidiel cestnej premávky požitím alkoholu alebo odmietnutím podrobiť sa vyšetreniu na jeho zistenie, orgán Policajného zboru bez ďalšieho konania rozhodne o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti osobitne vo vzťahu k závislosti od alkoholu lekárom so špecializáciou v špecializačnom odbore psychiatria. Takéto konanie vodiča čaká aj v prípade, že ho prichytilo opitého jazdiť v zahraničí.

Pre vodičov motorových vozidiel platí na Slovensku nulová tolerancia alkoholu. Cyklisti a používatelia kolobežiek môžu v obci a na cyklocestičke „nafúkať“ 0,5 promile.

Pokiaľ ide o alkohol za volantom a trest, obyčajne tento trestný čin neskončí v prípravnom konaní ale v súdnom. Sudca rozhodne trestným rozkazom, uloží páchateľovi, pokiaľ to je prvý krát čo došlo k alkoholu za volantom v jeho prípade peňažný trest alebo podmienečný trest so skúšobnou dobou. Súd zároveň uloží ako trest za alkohol za volantom aj trest zákazu činnosti (minimálne v trvaní 1 roka),“ uvádza vo svojej právnej poradni advokátska kancelária Ficek & Partners.

Miernejšie tresty za zostatkový alkohol? Nezmysel

Za zostatkový alkohol považujú rôzni ľudia rôzne hodnoty alkoholu. Často sa zmieňuje hladina do 0,5 promile, v našom kontexte je zostatkovým alkoholom ten, ktorý v tele zostáva ráno a cez deň po veľkom pití.

Keď pri dychovej skúške ľudovo nafúkate, policajt na vás musí a bude nazerať rovnako ako na človeka, ktorý si vypil práve pred jazdou. Prečo je to tak?

Alkohol prechádza telom ako každá iná tekutina. Postupne prechádza látkovou premenou a vylučuje sa z organizmu, ide však o proces trvajúci celé hodiny, v horšom prípade aj niekoľko dní. Ak by ste 0,7 l fľašu vína vypili naraz, vaše telo sa so skonzumovaným alkoholom bude vysporadúvať až 10 hodín.

Dôležité je uvedomiť si, že po prehýrenej noci alebo niekoľko hodín po konzumácii alkoholu nie je možné sadať si za volant a jazdiť. Stačí, aby ste mali v krvi 0,5 promile a už vaše „šance“ spôsobiť nehodu vzrastajú o 100 percent.

Zostatkový alkohol je teda stále opitosť, aj keď už zvyčajne poznačená nevoľnosťou. Nie je možné rozlíšiť, či má vodič v tele zostatkový alkohol, alebo či alkohol vypil iba niekoľko minút pred jazdou.

Z tohto dôvodu je nemožné uvažovať nad tým, že by sa zmierňovali tresty jazdu so zostatkovým alkoholom.

Všeobecne platí, že ak máte ráno jazdiť do práce, mali by ste večer predtým piť iba s mierou a nepiť dlhšie ako do polnoci, aby sa alkohol stihol počas spánku odbúrať.

Ako sa zbaviť zostatkového alkoholu? Veľmi vás nepotešíme

V prípade, že je už alkohol v krvi, len ťažko sa dá znížiť jeho hladina . Pečeň vykonáva svoju funkciu pri odbúravaní alkoholu v krvi pomaly bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, aby ste jej činnosť urýchlili. Jediný ozajstný spôsob ako znížiť obsah alkoholu v krvi je buď obmedziť množstvo požitého alkoholu alebo spomaliť vstrebávanie do krvi.

Toto sú overené spôsoby, ako znížiť vstrebávanie alkoholu do krvi, podľa stránky dychovaskuska.sk:

  • Skonzumovať veľkú porciu jedla s vysokým obsahom škrobu (napr. chlieb, ryža, zemiaky, cestoviny). Jedlo v žalúdku absorbuje nejakú časť alkoholu, čím spomalí tempo vstrebávania alkoholu. Takisto môže pomôcť zmierniť utrpenie po „opici“.
  • Pite veľa vody, ale pomaly. Pečeň dokáže spracovať len určité množstvo alkoholu v určitom čase, preto ak pijete rýchlo zvyšujete množstvo alkoholu v krvi. Hoci pečeň spracováva väčšinu alkoholu vo vašom tele, obličky spracovávajú asi 5%. Pitie dostatočného množstva vody pomôže obličkám detoxikovať vaše telo efektívnejšie a predchádza dehydratácii.
  • Spánok a ešte raz spánok. Po pití si dajte prestávku, vypite pohár vody a potom si pospite. Zobudíte sa aspoň čiastočne zotavený z požívania alkoholu.

Na známych šumivých tabletách Vyprošťovák sa uvádza, že príčinou opice je aj nedostatok hydrogenuhličitanu v tele, ten je vhodné po prepitej noci doplniť.

Netreba tiež zabúdať na horčík, ktorý telo potrebuje takisto – či už vo forme minerálky s vysokým obsahom magnézia, šumivých tabliet alebo eventuálne tabliet z lekárne.

Rýchlejšiemu odbúraniu alkoholu môže pomôcť aj vitamín C a podľa niektorých zdrojov aj príjem cukru, ktorého hladina v tele počas pitia alkoholu klesá.

Dodajme, že pri každom pití alkoholu by ste mali dbať na pitie väčšieho objemu čistej vody alebo minerálky ako zvyčajne a v prípade večerného pitia si dať pred spaním aj horčík (magnézium).

Energetické nápoje fungujú na oko

Netreba sa však mylne domnievať, že energetický nápoj, ako Monster, Redbull či Hell, vám pomôžu znížiť alkohol v krvi. Alkohol tam ostane, kofeín vám však môže pomôcť lepšie sa sústrediť a prekonať nevoľnosť spojenú s opicou.

Cítite sa zle? Nešoférujte

Ak si nie ste istý, či už môžete sadnúť za volant a nenafúkať, kúpte si za niekoľko desiatok eur alkohol tester. Na trhu je ich celý kopec a môžu vám pomôcť odhadnúť, či ste už celkom „v poriadku“.

Ak však cítite žalúdočné bolesti, malátnosť, je vám zle alebo prežívate iné dôsledky pitia alkoholu, celkom určite to znamená, že ešte alkohol putuje vo vašej krvi a nepotrebujete k tomu ani alkotester.

Čo sa deje s človekom pri 3,63 promile?

Ako uvádza informačný portál promileinfo.sk, hodnota 3,63 promile alkoholu je už bezvedomie. Skúsenosti policajtov z ciest nám však ukazujú, že existujú sanktusáci, ktorí sú schopní šoférovať aj s takmer štyrmi promile a neupadnúť do bezvedomia.

Portál ďalej uvádza, že pri 3,63 promile sa prejavujú aj nasledovné účinky alkoholu: Vážne poruchy centrálnej nervovej sústavy; Bezvedomie a možná smrť; Ohrozené sú funkcie močového mechúra, dýchacie funkcie, tep srdca.

Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »