Magazín

Táto križovatka robí mnohým problémy. Viete ako ju vyriešiť?

Podobná križovatka robí veľa vodičom problémy. Viete, ako sa v takejto situácii zachovať?

Križovatky patria medzi najväčších strašiakov začínajúcich vodičov. Neraz však dokážu poriadne potrápiť aj tých skúsených. Napriek tomu, že sa riešeniu križovatiek v autoškolách venuje značná miera času, veľa nehôd vzniká práve na nich. Viete, ako by ste sa mali zachovať v takejto situácii?

Križovatka v tvare kríža bez dopravného značenia

Prečítajte si aj:


Platí červená na semafore, aj keď sa pred križovatkou otáčam doľava? Odpoveď záleží aj od novej značky „Čierna šípka“

ERIK STRÍŽ


Ide o križovatku a dopravnú situáciu, ktorú mnohí z nás za celý život nemusia riešiť ani raz ani raz. Podobných úsekov je v dnešnej dobe extrémne málo a ak sú, vyskytujú sa zväčša na sídliskách alebo vo vidieckych oblastiach. Nájdeme ich tiež aj na veľkých parkoviskách popri obchodných centrách (názorný príklad takejto križovatky je vyzobrazený v Google Street View náhľade o niečo nižšie). Ide o klasickú križovatku v tvare kríža. Avšak v tomto prípade je bez označenia prednosti dopravnými značeniami a z každej križujúcej sa cesty prichádza v rovnaký čas vozidlo.

Za normálnych okolností, pokiaľ nie je dopravnými značeniami vyznačená prednosť, by sa vodič mal riadiť podľa Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z.. Konkrétne hovoríme o § 20 odst. 2. V ňom je jasne uvedené, že: „Ak prednosť v jazde nevyplýva z odseku 1, vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu sprava.

Prednosť sprava platí, ale...

Podobná križovatka robí veľa vodičom problémy. Viete, ako sa v takejto situácii zachovať?
Ako sa zachováte v tejto dopravnej situácii?

Avšak dá sa toto pravidlo uplatniť aj na križovatku na obrázku vyššie? Poďme si to teda prejsť. Máme tu štyri vozidlá. Každé z týchto vozidiel má po pravej strane iné vozidlo. Tým pádom je nemožné, aby šlo to auto, ktorému je dávaná prednosť sprava. V riešení takéhoto druhu križovatky však môže napomôcť zdravý rozum.

Pokiaľ sa už teda niekedy ocitnete v podobnej situácii, musíte mať na pamäti, že niekto zo štvorice vozidiel sa musí vzdať práva prednosti v jazde, tým, že ukáže inému vodičovi, že môže do križovatky vstúpiť. V tom prípade síce prejde križovatkou, ako posledný, avšak dopravná situácia sa bude dať bez problémov vyriešiť, ako každá iná križovatka bez označenia prednosti dopravným značením.

Prečítajte si aj:


Ako správne jazdiť na parkovisku, prednosť sprava a ďalšie časté otázky o parkoviskách

ERIK STRÍŽ


Vo svete sa riadia iným pravidlom

Podobný druh križovatiek, avšak s označením zvislým dopravným značením STOP, sa používa napríklad v USA. Ako môžeme vidieť na obrázku nižšie, každá cesta vstupujúca do križovatky má značenie STOP. V tomto prípade sa však riadia pravidlom, že prednosť má auto, ktoré na križovatke zastavilo prvé.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.