Magazín

Výsledky analýz hovoria jasne, emisií z pneumatík je tisíckrát viac ako z motora!

Zimné pneumatiky, zimné pneu, sklad pneu, sklad s pneumatiami, prezúvanie, prezutie

Britská spoločnosť Emissions Analytics zverejnila zaujímavú štúdiu, podľa ktorej znečistenie ovzdušia z pneumatík môže byť až tisíckrát horšie ako z výfukových plynov. K tomuto záveru dospela na základe nezávislých testovaní, kedy boli emisie merané počas bežnej prevádzky a nie počas laboratórneho testovania, ktorého výsledky sú odlišné.

Čo patrí medzi nevýfukové emisie?

Problém spôsobujú nielen častice z pneumatík, ale aj z bŕzd. Množstvo týchto častíc narastá spolu s hmotnosťou auta. Keďže v súčasnosti sa mimoriadnej obľube tešia najmä veľké autá v kategórii SUV a na vzostupe sú aj elektromobily, ktoré sú ťažšie ako autá v rovnakej kategórii so spaľovacím motorom kvôli batériám, práve tieto vozidlá zvyšujú podiel emisií.

Legislatíva sa zameriava na kontrolovanie množstva častíc vypúšťaných z výfukov, ale zabúda sa na tzv. nevýfukové emisie (non-exhaust emissions alebo NEE), medzi ktoré patria práve emisie z pneumatík alebo bŕzd, opotrebovanie podvozku alebo z nekvalitných ciest. (...Pokračovanie pod videom)

Pozrite si naše videá

Aký je podiel nevýfukových emisií na znečistení ovzdušia?

Nevýfukové emisie tvoria až 60 percent častíc s veľkosťou PM2,5 (menej ako 2,5 mikrometra) a pri veľkosti PM10 (menšie ako 10 mikrometrov) tvoria až 73 percent. Podľa analýzy expertov na kvalitu ovzdušia pod hlavičkou britskej vlády, majú teda oveľa väčší podiel na znečistení ovzdušia ako častice z výfukových plynov.

Pri testovaní bežného rodinného auta s novými, správne nafúkanými pneumatikami, auto vypustilo do ovzdučia 5,8 gramov častíc NEE. Limit pre pevné častice z výfukových plynov je pritom iba 4,5 miligramov na kilometer, takže NEE prekročilo limit tisícnásobne.

Podľa expertov by emisie NEE mohli byť oveľa vyššie, ak by sa použili lacné pneumatiky s menej odolnou zmesou alebo ak by šofér jazdil s podhustenými plášťami. A netreba zabúdať tiež na kvalitu vozovky, ktorá tiež ovplyvňuje množstvo častíc a je dlhodobým problémom našich ciest.

Aké opatrenia by sa mali prijať, aby sa NEE znížili?

Šéf Emissions Analytics Nick Molden vo svojej správe uvádza, že základom pre zníženie počtu častíc NEE sú kvalitné a správne nahustené pneumatiky, rovnako by sa však automobilky mali zamerať aj na vyrábanie ľahších vozidiel.

Či už teda zmena príde v podobe nových regulácií, ľahších áut, bubnových bŕzd alebo odolnejších pneumatík, zostáva otázkou blízkej budúcnosti.