Magazín

Hyundai Kona Electric: Game Changer

Hyundai Kona Electric (auto motor a šport)

Viac sa dozviete na Hyundai.sk: KONA Electric

Hyundai Kona vzbudzuje už od svojho uvedenia na trh záujem u  všetkých skupín obyvateľstva. Jeho dizajn, široké portfólio pohonných jednotiek, praktická karoséria a aj dostupnosť pohonu 4 × 4 mu umožňujú dostať sa do hľadáčika naozaj veľkej skupiny kupujúcich.

Príchod elektrickej verzie Kona Electric sa na začiatku javil už iba ako logický ťah, ako upozorniť na fakt, že Hyundai sa vážne zaoberá aj alternatívnymi formami pohonu. Čoskoro sa však ukázalo, že Kona Electric nie je iba „povinná výbava“ modelového radu a akýsi módny doplnok, ale príjemné a reálne využiteľné auto, čo si vskutku rýchlo začali všímať aj zákazníci.

Hyundai Kona Electric (auto motor a šport)

Príchod aktuálnej verzie so zväčšenou kapacitou batérie však spôsobil na trhu malý ošiaľ. Tam, kde často stotisícoví prémioví konkurenti len veľmi pomaly a ťažkopádne prekonávali magickú hranicu dojazdu 300 km (aj to len v ideálnych podmienkach), ponúkla Kona Electric so 64 kWh batériou dojazd až 449 km, ktorý podľa našich testov neklesol pod hranicu 320 km ani v mrazivých podmienkach.

Rýchlo sa rozkríklo, že spomedzi elektromobilov patrí Kona Electric k tým najlepším a navyše v tomto kontexte predstavuje aj mimoriadne dobrý pomer ceny, výkonu, výbavy a reálneho dojazdu. Kona začala prepisovať pravidlá v segmente. Dopyt postupne prevyšoval ponuku, a tak bol Hyundai donútený zvýšiť produkciu tohto elektromobilu. A to je asi najlepšie meradlo úspechu. Hyundai Kona Electric však za posledné roky získal mnoho ďalších ocenení.

Kratšie čakacie lehoty

Od marca 2020 sa bude Hyundai Kona vyrábať popri juhokórejskej fabrike Ulsan aj v Českej republike. Dôvodom je vysoký dopyt. Následne sa Hyundai môže stať vďaka kapacite 80 000 vozidiel ročne najväčším výrobcom bezemisných vozidiel v Európe.

Hyundai Kona Electric (auto motor a šport)

Ocenenie v Severnej Amerike

Severoamerické úžitkové auto roka 2019. Tak znie ocenenie, ktoré spolu získali modely Kona a Kona Electric na severoamerickom trhu. Cenu udeľovala porota pozostávajúca z motoristických novinárov na detroitskom autosalóne.

Najlepší elektromobil

To si o modeli Hyundai Kona Electric myslia užívatelia obľúbeného anglického portálu HonestJohn.co.uk. V Anglicku sa elektrická Kona teší veľkej obľube a zákazníci oceňujú jej výborný pomer ceny a výkonu v spojení s ľahkou ovládateľnosťou a bezkonkurenčnou zárukou.

Do oblakov

Hyundai Kona Electric (auto motor a šport)

Trochu netradičný rekord, ktorý však jednoznačne má svoju váhu: Hyundai Kona Electric dosiahol spomedzi elektromobilov najväčšiu výšku, keď sa na začiatku roka 2020 vyšplhal až na hranicu 5 731 m n. m. Miesto činu bol horský priechod Sawula Pass v Tibete. Tento pokus je, samozrejme, zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov.

A čo ďalej?

Pokrok Kony Electric ani náhodou nedosiahol svoj koniec. Hyundai plánuje predstaviť verziu s ešte modernejšou batériou a väčším dojazdom už čoskoro!

Hyundai Kona Electric (auto motor a šport)

Viac sa dozviete na Hyundai.sk: KONA Electric

Vždy som túžil pracovať s autami a tento sen sa mi splnil v tej najdokonalejšej podobe. A nevyužil som ho len na to, aby som sa mohol voziť po meste. Chcel som autám rozumieť a vedieť ich čo najlepšie ovládať. Tak som si ako prvé auto kúpil staré BMW 328i. Po rokoch úprav (auta aj šoféra :-) ) som s ním na Slovakia Ringu už naháňal oveľa novšie a silnejšie autá. Vždy ma fascinovala jazda na hrane a tak na okruhu trávim čo najviac času. Či už pre zábavu, alebo občas ako inštruktor. Autá nehodnotím len podľa infotainmentu a objemu kufra, ale najmä podľa charakteru, techniky a jazdných vlastností. Obľúbené autá? Toyota GT86, Mazda MX-5, BMW M3 a Porsche 911 GT3.