Budúcnosť automobilov očami detí

Správny koncept budúcnosti nemusí byť realistický, skôr naopak, mal by niesť istú dávku neviazanosti, či dokonca rebélie. Alebo možno detskej naivity. Peugeot také má.
Vydané  Text: 

Predsudkami a stereotypmi nezviazaná detská myseľ môže priniesť originálne a pozoruhodné nápady, Peugeot dal preto priestor deťom od desať do pätnásť rokov, aby naznačili, ako si predstavujú autá blízkej budúcnosti. Všetko začalo ešte v októbri roku 2012, kedy automobilka spolu s časopisom Okapi vyhlásila súťaž „Navrhni si auto roku 2020“. Z množstva prihlásených kresieb o niekoľko mesiacov neskôr komisia, zložená z dvoch dizajnérov z automobilky a dvoch novinárov z magazínu, vybrala šesť finalistov. Všetci z nich dostali pozvánku do firemného štúdia, kde mohli sledovať ako ich nápady ďalej rozvíjajú skúsení profesionáli. Finálové návrhy ďalej rozpracoval Olivier Gamiette, dizajnér z Peugeot Design Center. Z detskej štúdie najprv vytvoril detailnú kresbu ceruzkou, ktorú následne vo Photoshope spracoval do fotorealistickej podoby. Definitívne spracované koncepty boli potom predstavené rovnakým štýlom, ako prebiehajú firemné prezentácie. Za najlepší bol vo finále zvolený koncept, ktorého autorom je 14 ročný Clement Bianchi. Ako odmenu si svoj nápad odniesol i zhmotnený vo forme zmenšeného modelu. Koncept je dostupný aj ako aplikácia pre smartfóny (iPhone/Android).
Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.