Najväčší výrobca pneumatík nie je Michelin ani Bridgestone. Hrajú sa s nimi deti

Najväčší výrobca pneumatík je hračkársky gigant. Je to tak už dve dekády a denne vyrobia 850-tisíc kusov. Získali by aj titul za najdlhšiu životnosť?

Keď sa rozbehne debata o pneumatikách, väčšinou to skončí pri hlučnosti, valivom odpore alebo pri tom, kto má aké skúsenosti s prémiovými značkami. Nikto však nečaká, že na otázku, kto je najväčší výrobca pneumatík na svete, existuje pomerne logická ale vtipná odpoveď. Kto by bol povedal, že to nebudú také mená ako Michelin alebo Bridgestone?

Najväčší výrobca pneumatík ich nevyrába pre autá

Skutočnosť, že najväčší výrobca pneumatík na svete je firma, ktorá vyrába kocky pre deti a nie gumené obruče s DOT kódom, vás zrejme prekvapí. Dánsky gigant LEGO je na čele už dobré dve dekády, pričom si svoju pozíciu drží s rovnakou neochvejnosťou, s akou si deti držia svoje najobľúbenejšie minifigúrky. A že nejde o žiadne symbolické víťazstvo, potvrdzuje Guinnessov rekord z roku 2010, keď Lego vychrlilo neuveriteľných 391 miliónov malých pneumatík za jediný rok. Dnes sa produkcia síce drží na 310 miliónoch ročne, no stále to znamená približne 850-tisíc pneumatík vyrobených denne. Pri takomto tempe by sa aj najväčšie automobilky zadýchali. Keby Michelin alebo Bridgestone chceli konkurovať podobným číslam, museli by si do výrobných hál nainštalovať teleport, robotických skladníkov a možno aj menší časopriestorový portál.

Najväčší výrobca pneumatík je hračkársky gigant. Je to tak už dve dekády a denne vyrobia 850-tisíc kusov. Získali by aj titul za najdlhšiu životnosť?

Aby sme však zostali objektívni, porovnávať lego-pneumatiky a reálne automobilové pneumatiky je síce vtipné, ale technicky absolútne scestné. Lego totiž vyrába dieliky zo 100-percentnej gumy, ktoré fungujú ako presné mechanické komponenty hračiek, kým pneumatika na aute obsahuje približne 45 percent gumy, doplnených o kordy, polyméry, sadze a moderné zmesi, ktoré majú zvládať extrémne podmienky – od letnej rozpálenej diaľnice po mrazivé úsvity v regióne, kde sú jamy hlboké ako regionálny deficit. Kým jedna lego-pneumatika váži približne 20 gramov, jej reálna automobilová sestra sa pohybuje medzi ôsmimi a pätnástimi kilogramami. A kým tá prvá zvládne dramatickú jazdu cez obývačkový koberec, tá druhá nesie zodpovednosť za trakciu, brzdné dráhy, bezpečnosť a v neposlednom rade aj komfort posádky.

Michelin by potreboval teleport

Lenže čísla nepustia a ak by sme sa mali orientovať iba podľa nich, tak najväčší výrobca pneumatík na svete je práve LEGO. Aj keď ich produkty by ste v testoch ADAC nenašli ani pod mikroskopom. Druhé miesto patrí Michelinu, avšak ten má oproti Dánom drobné manko – približne sto miliónov kusov ročne. V každej serióznej štatistike by sa mala objaviť hviezdička, vysvetľujúca, že údaje nie sú porovnateľné, ale štatistika je neúprosná. Kus je kus.

Najväčší výrobca pneumatík je hračkársky gigant. Je to tak už dve dekády a denne vyrobia 850-tisíc kusov. Získali by aj titul za najdlhšiu životnosť?

V automobilovom svete sa často rieši, ako veľmi čísla klamú, nakoľko sú štatistiky prehľadné a či sú výsledky testov skutočne objektívne. Ale ak existuje jedna oblasť, kde je matematika úplne priamolinková, je to práve táto. Lego vyrába viac pneumatík ako ktokoľvek iný – bez ohľadu na to, že ich montujú skôr päťročné deti než profesionálni mechanici. Mimochodom, ak by sme zobrali do úvahy, že väčšina z týchto „pneumatík“ prežije aj desiatky rokov hranej záťaže, zatiaľ čo tie automobilové sa po štyroch sezónach menia, Lego by získalo aj titul za najdlhšiu životnosť na kus.

Možno preto je celý tento fenomén taký zábavný. Svet, v ktorom automobilky súperia o každý gram úspor valivého odporu a každú desatinu decibelu hlučnosti, sídli najväčší výrobca pneumatík aj tak v hračkárstve. A úprimne? V čase, keď je automobilový trh prepchatý technológiami, ktoré sa občas správajú múdrejšie ako ich používatelia, je osviežujúce vidieť, že jeden zo svetových rekordov stále patrí niečomu tak detskému, jednoduchému a nezničiteľnému, ako sú malé čierne gumené krúžky so znakom LEGO. Myslím, že ani jeho „hlavní konkurenti“ mu to nemajú za zlé.





Autá ma sprevádzajú už od detstva – začalo to otcovou garážou a pokračovalo cez testy, rozhovory a nekonečné hodiny strávené za volantom (aj klávesnicou). Dnes som šéfredaktorkou portálu Autoviny.sk a stále si myslím, že najlepší zvuk je ten, ktorý ide spod kapoty. Aj články by mali byť dobré ako niektoré autá – musia mať tempo, rytmus, pointu… a ak zanechajú stopu, o to lepšie. A hoci mám slabosť pre poriadny osemvalec, viem sa nadchnúť aj pre elektromobil. Ale musí byť naozaj dobrý!