Aktuality

Väčšina vodičov vraj nepozná význam 15 kontroliek z palubnej dosky, ukázal prieskum

Väčšina európskych vodičov vraj nepozná týchto 15 kontroliek z palubnej dosky, ukázal prieskum

Autá majú stále viac funkcií - a teda aj kontroliek

Poznať dopravné predpisy nestačí. Ako vodič automobilu máte povinnosť vedieť ho riadne obsluhovať, a to znamená poznať aj všetky ikony, ktoré sa objavujú na prístrojovom paneli pred volantom.

Zatiaľ čo mnohé z nich sú pre svoju jednoduchosť a názornosť dobre známe každému, ako indikátor nedostatku paliva, stretávacie a diaľkové svetlomety, smerové svetlá, porucha motora a batérie, s inými môžu mať vodiči problém.

Dôvod nemusí spočívať iba v ich neochote poznať vlastné vozidlo, ale aj vo fakte, že automobily sú čoraz modernejšie, majú stále viac funkcií a pri prechode do nového vozidla, napríklad aj s iným druhom pohonu, už vodič jednoducho stratí prehľad a krok s dobou.

Automobily s elektrickým alebo hybridným pohonom používajú niekoľko takých kontroliek (indikátorov), ktoré sú pre vodičov benzínových a naftových áut celkom cudzie.

Z rozsiahleho medzinárodného prieskumu firmy Confused.com najnovšie vyplynulo, že európski vodiči majú skutočne problém rozpoznávať kontrolky na prístrojovej doske nových áut.

Vraj až 80 percent aktívnych vodičov zlyháva v identifikácii kontroliek, ktoré sa objavujú v elektrických automobiloch, častokrát však nemajú dostatočnú vedomosť ani o tých, ktoré sa vyskytujú aj v tých benzínových a naftových autách.

„Nepochopenie alebo ignorovanie indikátorov na palubnej doske môže byť pre vodičov drahá chyba. Symboly ako nízka úroveň nabitia batérie a upozornenie na airbag by ste mali vždy brať vážne a ich správna identifikácia je nevyhnutná pre vašu bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky,“ sumarizuje zistenia štúdie jej autor.

Kontrolky, ktoré vodiči nepoznali najčastejšie

Väčšina vodičov vraj nepozná význam 15 kontroliek z palubnej dosky, ukázal prieskum
Najčastejšie nerozpoznané indikátory (kontrolky) objavujúce sa v autách s hybridným alebo elektrickým pohonom
Väčšina vodičov vraj nepozná význam 15 kontroliek z palubnej dosky, ukázal prieskum
Najčastejšie nerozpoznané indikátory (kontrolky) objavujúce sa v autách bez ohľadu na druh pohonu

čo znamenajú ikony v aute

čo znamenajú kontrolky v aute

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie