Aktuality

BMW M oslavuje 50 rokov a predstavuje prvé M3 kombi v histórii. M3 Touring si zamilujete

50 rokov BMW M, Andry Warhol a pick-up so šampanským

Mníchovská automobilka BMW v tomto období oslavuje významné jubileum, jej divízia športových vozidiel M oslavuje už 50 existencie. Pri tejto príležitosti vydáva edície športových vozidiel s upraveným logom a v múzeu umenia Danubiana Art Museum v Hamuliakove iba na skok od hlavného mesta doviezlo jedinečný kúsok: autentické BMW M1 vyrábané v rokoch 1971 až 1981, ktoré vlastnými rukami pomaľoval americký umelec so slovenskými koreňmi Andy Warhol. BMW tak spravilo v rámci výstavy THE PRIVATE COLLECTION by BMW, návštevníci si môžu výstavu v bratislavskej Danubiane pozrieť už od 21. do 26. júna, a to od 10:00 do 18:00 hod.

Video z tvorby BMW M1 ART CAR

Nejde o žiadnu novinku, Warhol vozidlo BMW M1 ART CAR vymaľoval v roku 1979. Premiéry tohto vozidla v Danubiane sme sa zúčastnili aj my a mali sme možnosť naživo vidieť aj ďalší netradičný počin, BMW M3 pick-up, ktorý sa dočkal nezvyčajného využitia: jeho ložná plocha sa zaplnila ľadom pre chladenie fliaš šampanského Moët & Chandon.

BMW M3 pick-up v Danubiana Art Museum (jún 2022)
BMW M3 pick-up v Danubiana Art Museum (jún 2022)

BMW M3 Touring (2023)

Predmetom tohto príspevku však nie je ani BMW M1, ani M3 Pick-up, ale najnovší a tiež vskutku netradičný počin divízie M. Ide o prvé kombi M3 v histórii, ktoré sa predstavilo naozaj zhurta: Nürburgring Nordschleife s dĺžkou 20,832 kilometra prekonalo s časom 7:35.060, čím sa stalo najrýchlejším kombíkom v histórii Zeleného pekla a zároveň tretím najrýchlejším vozidlom v kategórii Mid-range cars (zdroj: nuerburgring.de).

Začnime tým, čo azda najviac zaujíma ľudí, ktorí si kupujú vozidlá karosérie kombi: batožinový priestor disponuje kapacitou 500 litrov a po sklopení zadných sedadiel delených v pomere 40:20:40 možno tento priestor zväžiť na maximálnych 1 510 litrov.

BMW M3 Touring (2023)

Kufor je zároveň niečo, čo vôbec nezaujíma fanúšikov BMW M, pre tých budú podstatnejšie ostatné charakteristiky vozidla.

BMW M3 Touring (2023)

MOTOR A PREVODOVKA: Verzia šesťvalcového radového benzínového motora s technológiou M TwinPower Turbo vyvinutá pre verzie Competition v modelovom rade BMW M3/M4 poskytuje maximálny výkon 375 kW (510 k) a maximálny krútiaci moment 650 Nm. Rovnaký radový šesťvalec nájdete aj v pretekárskom špeciáli BMW M4 GT3.

Výfukový systém špecificky upravený pre potreby divízie M s elektricky ovládanými klapkami sa stará o efektnejšie zvukové prejavy a motor je konfigurovaný výhradne s osemstupňovou automatickou prevodovkou M Steptronic so softvérom Drivelogic, ktorá ponúka tri programy radenia a možno ju ovládať páčkami na volante.

BMW M3 Touring (2023)

POHON: Štandardne sa v M3 Touring využíva pohon všetkých kolies M xDrive, ktorý spolupracuje s aktívnym M diferenciálom na zadnej náprave. Rozdelenie výkonu na všetky štyri kolesá optimalizuje trakciu modelu BMW M3 Competition Touring s pohonom M xDrive, ako aj jeho ovládateľnosť a smerovú stabilitu. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 3,6 sekundy a šprint z 0 na 200 km/h len 12,9 sekundy. V prípade voľby balíka M Driver's Package sa elektronicky obmedzená maximálna rýchlosť zvýši z 250 km/h na 280 km/h.

Okrem základného nastavenia 4WD si vodič cez ponuku Setup môže zvoliť aj športový režim 4WD Sport. Ten poskytuje ešte intenzívnejší zážitok zo systému M xDrive, ktorý uprednostňuje smerovanie výkonu na zadné kolesá. Vypnutím stabilizačného systému DSC (Dynamic Stability Control) vstúpi do hry režim 2WD – teda pohon iba zadných kolies.

M špecifický ovládací systém obsahuje tlačidlo Setup, ktoré poskytuje priamy prístup k nastaveniam motora, podvozku, riadenia, brzdového systému a pohonu M xDrive. Pomocou tlačidiel M na volante je možné uložiť a vyvolať dve celkové nastavenia vozidla. Rovnako štandardne dodávaný systém M Drive Professional obsahuje okrem funkcie M Traction Control aj funkcie M Drift Analyzer a M Laptimer. Tlačidlom M Mode na stredovej konzole možno upraviť reakcie asistenčných systémov vodiča a obsah zobrazovaný na informačnom displeji a Head-Up displeji. Vodiči modelu BMW M3 Touring si môžu vybrať aj z nastavení ROAD, SPORT a TRACK.

BMW M3 Touring - čierna verzia

PODVOZOK: Predná dvojkĺbová náprava a zadná päťprvková náprava majú špecifickú M kinematiku a spájajú ľahkú konštrukciu s mimoriadne vysokou tuhosťou. Adaptívny M podvozok s elektronicky ovládanými tlmičmi a riadenie M Servotronic s variabilným prevodom tvoria štandardnú výbavu modelu BMW M3 Touring. Integrovaný brzdový systém ponúka dve nastavenia pocitu z pedálu. Voliteľné M Carbon-keramické brzdy si možno objednať ako alternatívu k štandardne dodávanému brzdovému systému M Compound. Súčasť štandardnej výbavy tvoria aj kované M disky kolies z ľahkej zliatiny v 19-palcovom (vpredu) a 20-palcovom (vzadu) vyhotovení a na želanie môžu byť vybavené okruhovými pneumatikami.

BMW M3 Touring (2023)

Systém DSC zahŕňa obmedzovanie preklzu kolies integrované do riadiacej jednotky motora. Okrem režimu M Dynamic Mode ponúka model BMW M3 Touring aj funkciu M Traction Control. V režime 2WD systému M xDrive môže vodič upraviť momenty zásahu pre obmedzenie preklzu kolies v desiatich stupňoch, aby sa v ostrých zákrutách na trati opatrne priblížil k fyzickým limitom vozidla.

TECHNIKA: Popri tom všetko je nové BMW M3 Touring vybavené rozsiahlou paletou techniky a bezpečnostných funkcií, za všetky spomeňme 12,3-palcový displej BMW Live Cockpit Plus, 14,9-palcový displej infotainmentu BMW iDrive založenom na BMW Operating System 8, štandardne dodávané elektricky nastaviteľné M športové sedadlá s pamäťovou funkciou, vyhrievaním a koženým čalúnením Merino, trojzónovú automatickú klimatizáciu, náladové osvetlenie či hi-fi reproduktory.

BMW M3 Touring (2023) - čierna verzia
BMW M3 Touring (2023) - čierna verzia

Cena a dostupnosť

O cene a dostupnosti modelu BMW M3 Touring zatiaľ nemáme informácie.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie