Majitelia elektromobilov budú na daniach platiť menej! Česká vláda schválila opatrenia proti zdražovaniu pohonných hmôt.

Česi reagujú na vysoké ceny pohonných hmôt. Znižujú spotrebnú daň a cestnú daň na čas úplne rušia. Zvýhodnení budú aj majitelia ekologických áut.
Vydané  Text: 

Vládne celky vo viacerých krajinách Európy reagujú na cenový vývoj na trhu s ropou. Neustály rast cien pohonných hmôt sa síce v posledných dňoch zastavil, no aj tak sú na extrémne vysokej úrovni. Už pred zopár mesiacmi na túto situáciu reagovali naši susedia z Maďarska, ktorí zastropovali ceny pohonných hmôt. Podobne uvažovala aj poľská vláda, ktorá sa rozhodla dočasne znížiť DPH na palivá. Teraz sa k nim pridáva aj Česko. ### „Pomôže to všetkým občanom…“ Ako informuje [portál ceskenoviny.cz](https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vlada-schvalila-nizsi-spotrebni-dan-na-naftu-a-benzin-zvazuje-omezit-marze/2188577), ktorý spravuje Česká Tisková Kancelář (ČTK), **tamojšia vláda sa dohodla na balíčku opatrení, ktoré majú ľuďom dopomôcť prekonať zvyšovanie cien paliva**. Po svojom zasadnutí, ktoré sa konalo 6.4.2022, o tom informoval český premiér Petr Fiala (ODS). Balíček opatrení sa týka zníženia spotrebnej dane, zrušenia cestnej dane a **zrušenia povinnosti primiešavať biozložku do pohonných hmôt**. Petr Fiala k tejto novele zákona uviedol: „*Pomôže to všetkým občanom, ktorí potrebujú jazdiť, ale aj všetkým dopravcom. Toto opatrenie pomôže všetkým lepšie znášať zvyšovanie cien, ktoré spôsobila ruská agresia na Ukrajine.*“ **Podľa českého ministra financií Zbyňka Stanjury (ODS) dôležité bude nájsť správnu legislatívnu cestu, aby sa opatrenia dali do praxe aplikovať čo najskôr**. ### Rekordne vysoké ceny PHM **[Ceny benzínu a nafty](https://www.kurzy.cz/komodity/benzin-nafta-cena/) na tamojšom trhu zaznamenali svoje maximum okolo 10. marca 2022**. Maximá sú úzko prepojené práve s agresiou Ruska, ktorá vystrelila ceny ropy na niekoľkoročné vrcholy. **Liter benzínu na českom trhu v tom čase stál 47 Kč (1,92 €) a liter nafty sa pohyboval na priemernej sume 49,50 Kč (2,03 €)**. Koncom marca sa ceny za pohonné hmoty mierne znížili. **Posledný deň mesiaca sa priemerná cena benzínu pohybovala na úrovni 44,39 Kč (1,82 €) a nafta mala priemernú cenovku 46,87 Kč (1,92 €). 9.4.2022 bola priemerná cena v prípade benzínu 43,11 Kč (1,76 €) a nafta sa predávala za 45,75 Kč (1,87 €)**.
**Práve tieto ceny prinútili vládu prijať novelu zákona, ktorá znižuje spotrebnú dať na naftu aj benzín o 1,5 Kč (0,061 €) na liter. Doposiaľ bola [česká spotrebná daň](https://www.kurzy.cz/kalkulacka/spotrebni-dan-benzin-nafta/) za liter benzínu nastavená na 12,84 Kč (0,53 €) a v prípade litru nafty to bolo 9,95 Kč (0,41 €)**. Nové pravidlá by podľa Stanjury mali do platnosti vstúpiť už 1.6.2022 s tým, že ich platnosť bude do 30.9.2022. ### Výsledky kontrol boli neuspokojivé **Novela zákona sa však netýka len zníženia spotrebnej dane**. Podľa ČTK, **vláda veľmi intenzívne zvažuje aj možnosť zníženia maximálnych marží predajcom pohonných hmôt**. Dôvodom majú byť podľa Stanjury výsledky kontrol, ktoré tamojšia vláda vykonala. Od polovice marca 2022 nariadilo tamojšie Ministerstvo financií čerpacím staniciam hlásiť pravidelný cenový vývoj. Prvé výsledky kontrol boli zverejnené už 22. marca a v tej chvíli nepreukázali potrebu regulácie. Stanjura vo svojom vyhlásení však uvádza: „*S tými výsledkami nie som spokojný a budem o tom jednať. Jednou z možností je, a veľmi vážne to zvažujeme, stanovenie maximálnej marže. Máme k dispozícii už podrobnejšie informácie a ďalší časový rad údajov.*“ Zníženie marží má byť pritom ďalším krokom ako chce česká vláda reagovať na zvýšené ceny palív.
### Ruší sa cestná daň a pridávanie biozložky do nafty **Okrem toho je už na stole balíček noviel zákona, ktoré majú zrušiť primiešavanie biozložky do pohonných hmôt a taktiež zrušiť cestnú daň pre osobné autá, autobusy a nákladné autá do 12 ton**. Ďalším balíčkom opatrení má byť podpora elektromobility. Na tlačovej konferencii o tom informoval Zbyňek Stanjura. Podľa jeho slov by zrušenie cestnej dane spôsobilo zníženie jej výnosov o 4,2 miliardy korún (približne 171 750 230 €). „*Zrušenie povinnosti primiešavať biozložku do nafty ďalej povedie k zníženiu jej ceny v priemere o 1,5 až 2 Kč (0,061 – 0,082 €) na liter. Popri tom sme dopravcom odpustili zálohy za cestnú daň na celý rok a umožnili im odložiť platby DPH až do konca októbra, čo výrazne pomôže s ich cash-flow*“, uviedol Stanjura. **Celkovo by sa tak mohli znížiť ceny pohonných hmôt o 3 až 4,5 koruny (0,12 – 0,18 €) na liter**. ### Zvýhodnenie majiteľov nízkoemisných áut Ministerstvo financií Českej republiky sa však okrem znižovania spotrebnej dane, cestnej dane a zrušenia povinnosti primiešavať biozložku do PHM zameralo aj na podporu ekologickej mobility. **Zamestnanci, ktorí využívajú takéto autá k služobným a súkromným účelom by mali odvádzať na daniach menej kvôli ich používaniu**. „*V prípade využívania služobného nízkoemisného vozidla zamestnancom nielen pre služobné, ale aj pre súkromné účely, dôjde k zníženiu výšky príjmu zamestnanca, ktoré sa odvíja od vstupnej ceny využívaného vozidla (pozn. ČTK: dnes je to 1 % vstupnej hodnoty auta mesačne). **Po novom bude takýto zamestnanec odvádzať len 0,5 % mesačne**. Bude tak pre neho omnoho výhodnejšie využívať nízkoemisné auto,*“ uviedlo ministerstvo.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.