Aktuality

Vodiči pozor! Po novom musíte dávať cyklistom prednosť aj keď sú mimo cesty. Kedy tak musíte urobiť?

Platí pravidlo pravej ruky aj pre cyklistov?
Dospelí cyklisti majú spravidla jazdiť po cestičke pre cyklistov a po ceste. Chodníky sú pre chodcov a cyklistov do veku 10 rokov. Autorom fotografie je Valeria Nikitina.

Marec priniesol pomerne veľké zmeny v predpisoch týkajúcich sa povinností a práv vodičov motorových vozidiel. Okrem toho, že už nemôžeme s vozidlom do 3,5 tony stáť na chodníku, priniesla novela zákona viacero nových predpisov týkajúcich sa práv cyklistov. Od 1. marca 2022 musíte dať cyklistovi prednosť aj keď nejde po ceste.

Cyklista idúci súbežne s cestou

Prečítajte si aj:


POZOR! Vláda to nestihla a od 1. marca sa výrazne mení politika parkovania na chodníkoch!

David Hecl


Novinka, o ktorej veľa vodičov pravdepodobne nevie, je súčasťou novely Zákona o cestnej premávke 8/2009 Z.z., a to konkrétne jeho paragrafu 19, odseku 6. V ňom je uvedené nasledovné:

Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno vrátane cyklistu idúceho súbežne s cestou; to neplatí pre vodiča električky. Pri odbočovaní doľava vodič motorového vozidla nesmie ohroziť cyklistu odbočujúceho vľavo.

Ako upozorňuje portál teraz.sk, vodiči teda musia dávať pozor nielen na to, čo sa deje na ceste a križovatke, ale taktiež aj na okolie cesty. Hovoríme teda predovšetkým o situácii, kedy sa vodič rozhodne odbočovať vpravo. V pôvodnom znení zákona, ktoré je uvedené nižšie, chýbala klauzula o cyklistoch idúcich súbežne s cestou. To znamenalo, že vašou povinnosťou bolo dať prednosť len cyklistom, ktorí išli po ceste rovno. Teraz však musíte dávať pozor aj na cyklistov, ktorí sa pohybujú súbežne s cestou.

Pôvodné znenie paragrafu 19, odst. 6: „Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno; to neplatí pre vodiča električky. Pri odbočovaní doľava vodič motorového vozidla nesmie ohroziť cyklistu odbočujúceho vľavo.

Bicykel, cyklista, ilustračné foto

Zvýšená opatrnosť vodičov

Samotný úkon odbočovania vpravo si teda bude vyžadovať po vodičovi omnoho viac pozornosti ako doteraz. Ako upozorňuje dopravný analytik Ján Bazovský, vodiči si predovšetkým budú musieť viac všímať správanie cyklistov, ktorí nie sú na ceste. Je to najmä preto, že cyklista sa môže pohybovať omnoho rýchlejšie ako odbočujúce vozidlo. Prípadný stret auta s cyklistom má vo väčšine prípadov veľmi nepriaznivý dopad práve na človeka idúceho na bicykli.

Minimálna vzdialenosť pri cyklistoch, chodcoch a vodičoch malých motocyklov

Okrem zvýšenej pozornosti pri odbáčaní musia vodiči od 1. marca 2022 rešpektovať aj ďalšiu novinku. Tá sa nachádza v paragrafe 15, odst. 3 a hovorí o povinnom bočnom odstupe od cyklistov, vodičov malých motocyklov a chodcov, ktorý je definovaný na vzdialenosť najmenej 1 meter pri rýchlosti do 50 kilometrov za hodinu a najmenej 1,5 metra v ostatných prípadoch.

Platí pravidlo pravej ruky aj pre cyklistov?
Je to vlastne jednoduché: keď cyklista jazdí po ceste, má dodržiavať rovnaké pravidlá ako ostatní účastníci cestnej premávky. Platí to aj naopak: cyklista je rovnocenný autám či motocyklom. Autorom fotografie je Dylan Spangler.

Okrem toho je novinkou aj paragraf 5, odst. 2, písm. h), ktoré popisuje nasledovné: „ Vodič nesmie ohroziť chodcov na chodníku, cyklistov na cestičke pre cyklistov, chodcov a cyklistov pri odbočovaní, pri vchádzaní na cestu a pri otáčaní alebo pri cúvaní.V pôvodnom znení tohto paragrafu neboli pritom uvedené povinnosti vodiča vzťahujúce sa na prítomnosť cyklistu.

Vysoké pokuty

Na nedodržanie paragrafu 5, odst. 2, písm. h) myslí aj sadzobník pokút. Už v jeho vydaní s platnosťou od 1.4.2020 je uvedená pokuta za nerešpektovanie tohto nariadenia vo výške 150 eur. Podobne to platí aj pri paragrafe 15, odst. 3, ktorý ohrozenie cyklistu pri obchádzaní a predchádzaní trestá pokutou vo výške 150 eur. V prípade novinky v paragrafe 19, odst. 6 sa počíta s pokutou vo výške až 40 eur.

Prečítajte si aj:


Pozor na zmenu: Cyklisti môžu jazdiť už aj vedľa seba, novela zákona prináša viac dôležitých noviniek

ERIK STRÍŽ


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie