Aktuality

Pri Azoroch sa potopila loď so 4000 autami koncernu VW

Loď Felicity Ace, ktorá cestovala z nemeckého Emdenu, kde má Volkswagen továreň, do Davisville v americkom štáte Rhode Island, horí viac ako 100 km od Azorských ostrovov v Portugalsku. FOTO: 18. februára 2022. Portugalské námorníctvo (Marinha Portuguesa)/Handout cez REUTERS
Zdroj: REUTERS

Pred viac ako týždňom sme priniesli správu o tom, že nákladná loď Felicity Ace so 4 000 osobnými automobilmi na palube prestáva horieť a je šanca na záchranu veľkej časti jej nákladu. Včera ráno o deviatej hodine miestneho času sa však loď potopila v rozbúrenom Atlantickom oceáne, informuje denník Automotive News Europe (zdroj).

Po tom, čo do lode zboku udreli vlny, sa naklonila o 45 stupňov na pravobok a následne sa potopila, čo malo byť prekvapujúce aj podľa hovorcu spoločnosti MOL Ship Management.

Koncern Volkswagen Group mal na lodi prevážať takmer štyritisíc automobilov, prevažne luxusných. Loď vyplávala z nemeckého prístavu a mierila na Rhode Island, keď 16, februára 2022 vypukol požiar. Hasenie mala komplikovať nielen skutočnosť, že išlo o požiar na mori, ale aj to, že vozidlá s trakčnými akumulátormi sa nedajú uhasiť konvenčnou technikou. Napriek tomu ešte 21. februára vládli skôr optimistické vyhliadky na ďalšie dni.

Odhad potopených automobilov podľa značiek (zdroj: Reporting Automotive News):

  • Audi: cca1 900 ks
  • Porsche: cca 1 100 ks
  • Volkswagen: cca 500 ks
  • Bentley: 189 ks
  • Lamborghini: 85 ks

Podľa dostupných správ zatiaľ nedošlo k úniku toxických látok ani oleja do oceánu.

Volkswagen Group údaje odmietol situáciu komentovať, ale predtým podľa Automotive News potvrdil, že autá boli poistené a škody teda budú kryté poisťovňou. Spoločnosť Russel Group, ktorá sa venuje modelovaniu rizík, minulý týždeň odhadla, že incident by mohol stáť automobilku najmenej 155 miliónov dolárov.

Na palube lode bol tovar v hodnote asi 438 miliónov dolárov, z čoho 401 miliónov boli autá.

Nie je to prvýkrát, čo výrobca stratil tovar na mori. Keď nákladnú loď Grande America v roku 2019 zachvátil požiar a potopila sa, spolu s ňou kleslo ku dnu aj 2 000 luxusných áut vrátane modelov značiek Audi a Porsche.

Prečítajte si aj:


Nákladná loď so 4000 autami už prestáva horieť, škody sú stámiliónové. Spôsobili požiar elektromobily?

Redakcia (s)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie