Aký majú Slováci názor na elektromobily? Výsledky nášho prieskumu s vyše 8-tisíc respondentmi (2. časť)

My sme sa pýtali, vy ste odpovedali a vďaka tomu vieme, aká je verejná mienka nielen o elektromobiloch na Slovensku.
Vydané Text: 
Koncom septembra sme požiadali našich čitateľov, aby sa zúčastnili [prieskumu o názoroch Slovákov na zákaz predaja spaľovacích áut a ich postoj k elektrickým automobilom](https://www.autoviny.sk/novinky/122856/zucastnite-sa-najvacsieho-prieskumu-na-slovensku-o-zakaze-spalovacich-aut-2-min-suhlasite-s-preferovanim-elektromobilov). Potešilo nás, ako sa tento prieskum na slovenskom internete ujal, že ho ľudia iniciatívne zdieľali medzi priateľmi a podporovali tak jeho distribúciu. Prvé zistenia z nášho prieskumu sme už zverejnili, dnes sa pozrieme na ďalšie.

92 percent Slovákov je proti zákazu bežných motorov. Zverejňujeme výsledky najväčšieho prieskumu o zákaze spaľovacích motorov

My sme sa pýtali, vy ste odpovedali. Nášho prieskumu sa zúčastnilo viac ako osemtisíc ľudí, ďakujeme všetkým respondentom!

Elektromobil Citroën ë-C4 v redakčnom teste Autoviny.sk koncom roka 2021
### Verejná mienka nie sú len komentáre, ktoré čítame na internete [Autá na benzín a naftu postupne končia, nahradia ich elektromobily](https://www.autoviny.sk/novinky/122616/vyfuky-skoncia-naftove-a-benzinove-auta-predsa-len-zakazu-bloomberg-predcasne-zverejnil-zamery-europskej-komisie). Tak znejú titulky správ, ktoré sa k nám dostávajú azda z každej strany. Sú čiastočne pravdivé, v krajinách Európskej únie sa podľa všetkého skutočne nebudú môcť predávať nové autá so spaľovacím pohonom už od roku 2035, teda za viac ako trinásť rokov. Toto rozhodnutie Európskej komisie vyvolalo vlnu nevôle a aj my v titule Autoviny.sk sa snažíme sprostredkovať nielen pozitívne informácie o nových elektromobiloch, ale aj tie menej priaznivé. Naším cieľom nie je ponúkať vyvážené správy, pretože našou úlohou nie je vyvažovať dobré správy tými negatívnymi, ale ponúkať objektívnosť bez tendenčnosti. A to aj za cenu, že sa to nebude páčiť jednej či druhej strane. Čítame pritom komentáre našich čitateľov a vieme, že prevažná väčšina z nich nie je zo zámerov Európskej komisie vôbec nadšená. Práve naopak, nešetria kritikou tvrdiac, že elektrické automobily nie sú zďaleka pripravené napĺňať potreby súčasných motoristov. V skutočnosti za tých štrnásť rokov už bude jazdiť nová generácia motoristov s novými potrebami, no a automobilky dovtedy na trhy uvedú nové generácie svojich vozidiel s podstatne lepšími vlastnosťami. Aký je však názor slovenského čitateľa motoristického média naozaj? Vieme totiž, že najviac je vždy počuť tých nespokojných, tí druhí nepotrebujú o svojich názoroch dávať vedieť za každú cenu. Zaujíma nás, čo si čitatelia-motoristi myslia a je možné tieto názory rozdeliť na základe veku respondentov. Platí, že čím je človek mladší, tým je ochotnejší akceptovať inovácie? A naopak? Odpovede na tieto a ďalšie otázky priniesol náš prieskum. ### Vybrané výsledky prieskumu (2. časť) [V prvej časti vyhlasovania výsledkov nášho prieskumu](https://www.autoviny.sk/novinky/123009/92-percent-slovakov-je-proti-zakazu-beznych-motorov-zverejnujeme-vysledky-najvacsieho-prieskumu-o-zakaze-spalovacich-motorov) sme zverejnili odhalenie, že až 92,1 percenta respodentov je proti zákazu predaja áut so spaľovacím motorom, hoci nás od takejto regulácie trhu delí viac ako 13 rokov. Táto bilancia pozostáva z odpovedí Určite nie (78,8 %) a Skôr nie (13,3 %). Fakticky to znamená, že títo respondenti sú proti elektromobilom, pretože práve tie sú považované za preferovanú alternatívu na benzínové, naftové aj plynové pohony. Okrem toho sme odhalili aj ďalšie zaujímavosti, ako napríklad názory na elektromobily ako také alebo do akej miery sú elektromobily vhodné pre súčasných motoristov. Za dôležitý považujeme fakt, že respondenti boli dosplelí a až 96 percent z nich vlastnilo auto. Dnes si objasníme ďalšíe výsledky z nášho prieskumu.
**Čo ľudí odrádza od kúpy elektromobilu najviac?** Respondenti mohli vybrať viac možností. * Až **83,6 %** respondentov tvrdí, že najviac ich od kúpy elektromobilu odrádza **vysoká nadobúdacia cena**; * **65,3 %** opýtaných považovalo za problém aj **obavy o životnosť batérie** a jej skoré znehodnotenie; * **krátky dojazd** na jedno nabitie považuje za jeden z najväčších argumentov proti kúpe **62,7 %** opýtaných; * príliš **dlhý čas nabíjania** prekáža **61,6 %** ľudí; * prekvapivé pre nás bolo zistenie, že až **54,5 % ľudí nechce elektromobily**, pretože podľa nich majú **otáznu ekologickosť výroby**; * a ešte prekvapivejšie pre nás je podľa **15,9 %** opýtaných **elektromobily ako také sú horšie autá** ako tie so spaľovacím motorom; * **chýbajúci pôžitok z nafty či benzínu** dokonca vadí až **17,5 %** respondentov. * Pri čítaní ručne dopísaných dôvodov ľudia obyčajne písali, že majú problém s nedostatkom nabíjačiek, recykláciou batérií a ekológiou elektromobilov ako takých. **Kedy by ste vedeli akceptovať elektromobil ako vlastné auto?** * 33,3 % Keď budú výrazne lacnejšie, t.j. okolo 12 až 15-tisíc eur. * 32,7 % Keď bude isté, že sú ekologickejšie ako autá so spaľovacím pohonom * 17,4 % Nikdy ich nebudem vedieť akceptovať * 5,1 % Už dnes elektromobily plne akceptujem * 4,6 % Keď ich budú vlastniť a používať všetci ostatní **Ktoré značky sa podľa najviac spájajú s elektromobilitou?** Respondenti mohli vybrať z viacerých možností a tiež mohli dopísať vlastné. * 79,2 % Tesla * 38,7 % Volkswagen * 26,1 % Audi * 24,1 % Hyundai * 23,0 % Škoda * 20,5 % Mercedes-Benz * 19,2 % BMW * 14,8 % Renault * 14,7 % Kia * 12,2 % Nissan … * 5,6 % Citroën
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ


Predstavenie

Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Športový crossover

  Predstavujeme CUPRA Formentor: Rodí sa ikona

 • Model Formentor vznikol ako prvý vlastný model značky Cupra. Pri prvom predstavení vyvolal rozruch a vzbudil veľký záujem, čím pomohol, že sa nová značka naplno presadila. Odvtedy sa Cupra zapísala do povedomia a Formentor si získal mnoho priaznivcov.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Predstavujeme nové MG 3: Zábava v meste

 • Model MG3 je vrelo očakávaná novinka. Do svojho segmentu má priniesť nielen priaznivú cenu, ale aj špičkovú hybridnú technológiu a výkon, aký sa bežne nevidí. To všetko spolu so zábavou za volantom!

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Štatút reklamnej a propagačnej súťaže JAGUAR ERA RELOADED – auto motor a šport č. 6/2024

 • PREAMBULA Tento Štatút propagačnej a reklamnej súťaže JAGUAR ERA RELOADED – auto motor a šport“ (ďalej len „Súťaž“) je záväzným dokumentom, ktorý upravuje pravidlá Súťaže a presne určuje podmienky riadneho priebehu Súťaže (ďalej len „Štatút“). Článok I VYHLASOVATEĽ A PARTNER SÚŤAŽE 1.1 Vyhlasovateľom Súťaže je spoločnosť Motor Media CS s.r.o., sídlo: Námestie slobody 11, 811 06 Bratislava – mestská časť… Prečítať celé