Aktuality

Na Škodu a SEAT bude osobne dohliadať šéf Volkswagenu. Má zabrániť ich neovládateľnému rastu?

BLÝSKA SA OKOLO ŠKODY? MÁ SA JEJ DARIŤ ÚDAJNE NESPRAVODLIVO, VRAJ PRÍLIŠ DOBRE VYUŽÍVA DISPOZÍCIE KONCERNU VW. Ilustračné foto: ŠKODA ENYAQ iV 80 v redakčnom teste AUTOVINY.SK v júni 2021
Zdroj: Erik Stríž

Šéf základnej značky koncernu Volkswagen, Ralf Brandstaetter, bude podľa magazínu Automotive News Europe osobne dohliadať na aktivity značiek Škoda a SEAT/Cupra.

Tento krok má podľa Automotive News znamenať, že výkonný riaditeľ Volkswagenu, Herbert Diess, upustil od plánov vymenovať dvoch výkonných riaditeľov pre Škodu a SEAT s cieľom znížiť prekrývanie jednotlivých značiek. Jeho pôvodným zámerom bolo zvýšiť ziskovosť automobilky.

Medzi 12 značiek koncernu VW patria luxusné značky Audi, Porsche a Bentley, ako aj masové značky VW, Škoda a SEAT.

Brandstaetter, ktorého značka osobných automobilov VW je zďaleka najväčším podnikom koncernu Volkswagen podľa jednotkového predaja, bude dohliadať na všetky značky. Podporí ho pritom jeho nový hlavný stratég Andreas Walingen.

Brandstaetter sa tak umiestni nad šéfov jednotlivých značiek (Thomas Schaefer za Škodu, Wayne Griffiths za SEAT/Cupra a Carsten Intra).

Diess navrhol plán na vymenovanie dvoch prevádzkových riaditeľov, ktorí mali dohliadať na objem a prémiové značky skupiny, aby zastavili samostatnú prácu značiek na podobných projektoch.

Automotive News Europe tvrdí, že predáci značky VW sa už dlho sťažujú, že Škoda a SEAT majú nespravodlivú výhodu vďaka využívaniu technológií vyvinutých vo Wolfsburgu a financovaných hlavnou značkou.

Prečítajte si aj:


Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Príliš ambiciózna partia

Diessov plán bol obsadiť do vedúcich pozícií dvoch dlhoročných manažérov a tí sa už mali pripravovať na svoju novú prácu. Podľa magazínu Automobilwoche bol však plán príliš ambiciózny a nekorešpondoval s vnútornou firemnou štruktúrou Volkswagenu vo Wolfsburgu.

Údajne existovali pochybnosti o tom, či by sa dvaja COO (výkonní riaditelia) dokázali presadiť proti sebavedomým šéfom značiek - najmä CEO Audi Markusovi Duesmannovi a CEO Porsche Oliverovi Blumeovi. Obaja sedia v správnej rade skupiny, zatiaľ čo Brandstaetter a šéfovia Škody a Seatu nemajú v správnej rade žiadne miesta.

Diessov plán pre nové najvyššie pozície má byť teda v súčasnosti zmetený zo stola, uviedli zdroje blízke spoločnosti, ako to avizuje Automotive News Europe.

Duesmann bude naďalej niesť výlučnú zodpovednosť za Audi, ktoré riadi aj značky Bentley a Lamborghini. Blume bude aj naďalej výhradne zodpovedný za Porsche a Bugatti.

Diess zostáva zodpovedný za skupinu značiek v správnej rade skupiny. Bude však povolaný iba v prípade sporov medzi hlavami značiek a podporovať ho bude výbor členov predstavenstva.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie