Aktuality

Peter Kovařík oficiálne vymenovaný do funkcie prezidenta Policajného zboru

Minister vnútra Roman Mikulec (vľavo) vymenoval vo štvrtok 28. januára 2021 za prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka
Minister vnútra Roman Mikulec (vľavo) vymenoval vo štvrtok 28. januára 2021 za prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka

Roman Mikulec deklaroval, že si za svojím rozhodnutím stojí a nezmení ho žiadna správa na sociálnej sieti. "Verím, že toto rozhodnutie bude postupom času vnímané ako správne rozhodnutie, ktoré prispeje k tomu, že sa zvýši dôveryhodnosť občanov v políciu," vyhlásil. Rovnako verí, že policajti dostanú všetko to, čo k svojmu výkonu práce majú mať. Funkcia šéfa polície je podľa ministra najmä o zodpovednosti.

Minister poukázal aj na prípravu reformy Policajného zboru, chcel by tiež v krátkom čase predstaviť nový spôsob voľby policajného prezidenta. Petra Kovaříka považuje za profesionála, neprekáža mu, že pôsobil na Úrade vlády SR počas predchádzajúcej vlády. "Ja vnímam kariéru Petra Kovaříka ako profesionálneho príslušníka Policajného zboru. On nie je politik. Nie je nič iné než profesionál," skonštatoval minister Roman Mikulec. Hlasov i dôvodov, ktoré mu hovorili, aby sa rozhodol pre Kovaříka, bolo podľa ministra viacero.

"Budem trvať na tom, aby sme pracovali, posúvali sa dopredu, aby sme dosiahli ciele, ktoré sme si stanovili. Som pripravený bojovať ďalej," povedal policajný prezident Peter Kovařík, ktorý chce riešiť aj nízku dôveryhodnosť polície. Nový šéf polície tvrdí, že aj za jeho pôsobenia na Úrade vlády SR za neho hovorila robota. Policajný zbor musí byť podľa jeho slov apolitický. "Budem to presadzovať vo svojej funkcii," vyhlásil. Národná kriminálna agentúra funguje a bude fungovať. Svojich podriadených chce hodnotiť podľa výkonu práce a nie podľa akýchsi obvinení na sociálnych sieťach.

Petra Kovaříka odporučila na vymenovanie výberová komisia a 25. januára 2021 Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Dosiaľ pôsobil vo funkcii dočasne po odstúpení Milana Lučanského.

O post policajného prezidenta sa uchádzal aj Štefan Hamran, ktorý je veliteľom útvaru osobitného určenia Prezídia PZ. Pred komisiou uspel, parlamentný výbor ho však nepodporil. Funkčné obdobie prezidenta PZ je podľa aktuálnej legislatívy štvorročné. Tá istá osoba môže byť vymenovaná do funkcie policajného prezidenta najviac na dve funkčné obdobia.

Zdroj a foto: MV SR, TASR

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie