7 najhorších jazdených dízlov: Radšej sa im vyvarujte, ušetríte stovky až tisíce eur na servise

Výrobcovia vyrábajú motory, ktoré slúžia dlho a počas veľkého kilometrového nájazdu. Lenže nie všetky aspekty reálneho používania možno simulovať počas vývoja, preto sa po najazdení 100- až 150-tisíc km či po 8 až 10 rokoch začnú prejavovať inak nepodstatné konštrukčné nedostatky.
Vydané  Text: 

Naftový osobný automobil je stále vynikajúcou voľbou, ak jazdíte na veľké vzdialenosti. Medzi ojazdenými vozidlami nájdeme množstvo zaujímavých ponúk a hoci samotné autá môžu byť naozaj dobré, ich motory vedia mať po desiatkach tisícoch najazdených kilometroch tendenciu často sa kaziť. Toto je zoznam siedmich rizikových naftových motorov, ktorých nákup by ste mali dobre zvážiť alebo minimálne venovať zvýšenú pozornosť dôslednej kontrole pred podpisom kúpno-predajnej zmluvy. Tento článok je voľný preklad [originálnej správy](https://moto.pl/Testy/7,126861,26597195,siedem-najgorszych-silnikow-diesla-omijaj-je-szerokim-lukiem.html) z 12. decembra 2020. ### Začíname klasikou: 2,0 TDI PD *Autá: Volkswagen Golf , Passat , Touran a Sharan; Audi A3, A4, A6; Škoda Octavia a Superb; Seat Altea, Toledo a Leon* Mnohí ľudia budú so zaradením motora 2.0 TDI PD do tohto zoznamu nesúhlasiť a nepochybujeme, že budú mať svoju pravdu. V tomto prípade platí, že **čím viac modelov áut sa s daným motorom predá, tým vyššie počty poruchových exemplárov na trhu nájdeme** – teda sa nemusí nutne jednať o chybu samotného motora. Zároveň nemožno ignorovať, že na trhu s jazdenkami nájdeme aj množstvo už poruchových vozidiel s kozmetickými prekrytiami najväčších nedostatkov, ktoré vyplávajú na povrch až po niekoľkých stovkách odjazdených kilometrov. Preto má zmysel písať aj o týchto rizikách.

Slováci vymieňajú halogénové žiarovky za LEDky. Riskujú tým veľkú pokutu, papiere aj bezpečnosť!

Našej pozornosti neunikol nový trend **vymieňania klasických halogénových žiaroviek za kompatibilné LED náhrady**, ktoré si môže ktokoľvek kúpiť na Slovensku alebo z čínskych internetových stránok. Slovenskí motoristi sa týmito úpravami dokonca chvália v skupinách na sociálnej sieti, pričom si častokrát neuvedomujú porušovanie zákona o podmienkach prevádzky vozidiel na pozemných komunikáciách. ### ČO HROZÍ? Napriek tomu, že... Prečítať celé

Dvojlitrový motor TDI svojho času vodičom robil veľké problémy. U 2.0 TDI sa po dlhších jazdách objavovali praskliny v hlave motora a poruchy pohonu olejového čerpadla (resp. hriadeľa poháňajúceho čerpadlo). Oprava týchto porúch je nákladná. Opravy problematických komponentov boli zavedené až v modeloch s modelovým ročníkom 2008. Buďte preto opatrní najmä pri výbere modelov z rokov 2003 – 2007. Je tu tiež často sa vyskytujúci sa problém so vstrekovaním Siemens. Jeho komponenty sú nestabilné a údajne často zlyhávajú. Problémy sa skončili zavedením verzie 2.0 TDI CR, teda systému Common-Rail, v roku 2007. Tento variant už nie je na čiernej listine a umožňuje vychutnať si skvelý motor, ktorým koniec koncov 2,0 TDI nepochybne je. ### Druhé, tretie a štvrté miesto: Renaulty a Ople 3,0 dCi, CDTi a TiD *Autá: Renault Avantime , Renault Espace, Renault Vel Satis, Opel Vectra C, Opel Signum, Saab 9-5* Ide o trojlitrový diesel od Isuzu. Tieto motory boli použité v automobiloch Renault (3,0 dCi), Opel (3,0 CDTI) a Saab (3,0 TiD). Chybná je 177-koňová verzia s označením P9X701 v Renaulte, Y30DT v Opli a D308L v Saabe. Naftový motor Isuzu bol ocenený za vysokú kultivovanosť a dobrý výkon, kúzlo sa však zlomilo, keď dosiahol nájazd 150 000 kilometrov. Ukázalo sa, že motor mal vážnu konštrukčnú chybu a neustále sa prehrieval. Odporúčame vám vyhnúť sa tomuto motoru za každú cenu, pretože za neopatrnosť zaplatíte drahým servisom

Prevádzka SUV je oveľa drahšia v porovnaní s bežnými autami! Vypočítali sme, koľko preplatíte:

Veľké SUV sú stále trendom. Niektorí vodiči ich uprednostňujú pre pocit bezpečia či majestátnosti na ceste, iní ako náhradu za rodinné kombi či dosluhujúce MPV. Len málokto si však pred kúpou uvedomuje, že **prevádzka SUV je v porovnaní s bežným hatchbackom, sedanom či kombi drahšia o stovky eur ročne.** Prvýkrát to budúci majitelia zisťujú už v... Prečítať celé

### Piaty model na čiernej listine: Ford 2,0 TDCi *Autá: Ford Mondeo III a Jaguar X-Type* Naftový agregát od Fordu sa v automobiloch koncernu objavil v rokoch 2000-2009. Jedná sa o dvojlitrový agregát TDCi s označením ZSD420, ktorý v našom regióne nájdete hlavne pod kapotou populárneho Fordu Mondeo. Aké problémy spôsobuje naftový Ford? Odlupujúce sa elementy z vysokotlakového čerpadla upchávali vstrekovače. K oprave je potrebné pristupovať komplexne, inak oprava vstrekovačov nebude mať dlhodobý priaznivý efekt. Ďalším problémom, typickým pre moderné dízle, je neslávne známy dvojhmotový zotrvačník. ### Číslo šesť: Pozor na Mazdu 2.0 CiTD *Autá: Mazda 3, Mazda 5, Mazda 6, Mazda MPV* Mazda 6 je veľmi zaujímavá záležitosť, ak na trhu s jazdenkami hľadáme slušné auto strednej triedy. Najskôr sa musíte pozrieť na koróziu, pretože tá mala staršie Mazdy celkom rada. Po druhé, odporúčame zvýšenú opatrnosť pri kúpe Mazdy so vznetovými motormi. Čo sa kazí? Vstrekovací systém, vysokotlakové čerpadlo alebo dvojhmotový zotrvačník. Dvojlitrová nafta od Mazdy (séria MZR-CD – RF) je jednotka mimoriadne citlivá na kvalitu oleja. Vyskytujú sa aj poruchy regulátora voľnobežných otáčok, praskliny medzichladiča, poškodenie EGR ventilu. 2.0 CiTD vstúpil na trh v roku 2002. ### Siedme riziko: Staršie BMW 2.0 d *Autá: BMW radu 1, BMW radu 3, BMW radu 5, BMW X1, BMW X3, Land Rover Freelander* Pri kúpe ojazdeného BMW buďte veľmi opatrní pri automobiloch vybavených dvojlitrovým naftovým motorom (M47D20 / M47TUD20). Toto je jedna z tých jednotiek, ktorá dokáže doslova vyčerpať peňaženku majiteľa. Zoznam problémov je dlhý – poškodenie turbíny, dvojhmotového zotrvačníka alebo vstrekovačov, v kľukovom hriadeli bývajú praskliny. Na trhu s jazdenými vozidlami je lepšie vyhnúť sa starším BMW s 2,0 d. Ak takéto auto doslova vyhľadávate, musíte ho skontrolovať veľmi dôsledne, najlepšie je ísť k špecialistovi. Berieme do úvahy pomerne veľký rozsah ročníkov, od roku výroby 1998 až po 2005.
Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.