Toyota GR Yaris mala premiéru na festivale Goodwood SpeedWeek 2020

Horúcu novinku predviedla hviezda rely tímu Toyota, Elfyn Evans.
Vydané  Text: 
**Jazdci tímu TOYOTA GAZOO Racing prvýkrát jazdili na modeloch GR Yaris a GR Supra na festivale Goodwood Speedweek konanom na britskom okruhu Goodwood Motor Circuit**. Festival rýchlosti v Goodwoode je motoristickým sviatkom, na ktorom sa spravidla každý jún schádzajú fanúšikovia motoristického športu, slávnych starých aj nových vozidiel, ako aj jazdci svetovej triedy. Ročník 2020 tohto festivalu bol z dôvodu pandémie koronavírusu odložený na budúci rok alebo neskôr a namiesto neho sa uskutočnil festival Goodwood Speedweek bez účasti divákov. Akcia sa celosvetovo vysielala online. Tím TGR na festivale pretekal už v roku 2009 a na tejto motoristickej akcii sa pravidelne zúčastňuje od roku 2012.

Prvá jazda na novom Yarise: Konečne ten slávny wow-efekt

Yaris sa stal výrazne komfortnejším a modernejším autom, zachoval si pritom svoj charakter šikovného obratného autíčka do mesta. Ako hybrid bez nabíjania káblom jazdí na elektrinu nápadne veľké porcie kilometrov.

V rely šprinte sa nový GR Yaris prezentoval v role nultého vozidla. Verejnosti sa GR Yaris ďalej predstavil v špeciálnej etape na okruhu Motorsports Circuit. GR Yaris bol navrhnutý ako vozidlo, s ktorým môže každý vodič bez obáv zaobchádzať spôsobom, aký mu vyhovuje, a to na všetkých vozovkách sveta. Je to tak preto, že pri jeho konštrukcii sa uplatnili skúsenosti pretekárskeho tímu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team vrátane postupov na zaistenie konkurencieschopnosti vozidiel v súťažiach WRC. V nadväznosti na plán jazdeckého majstra Moriza „obnoviť tradíciu športových vozidiel Toyota“ vznikol nový GR Yaris ako vôbec prvé vozidlo značky Toyota, pri ktorého vývoji sa uplatnila obrátená koncepcia premeny športového vozidla na vozidlo sériové. V rámci uvedeného podujatia sa za volantom Toyoty GR Yaris ukázali Jari-Matti Latvala a Kris Meeke, jazdci tímu TGR WRT 2019, ako aj Elfyn Evans, ktorý pôsobí ako pretekársky jazdec tímu TGR WRT 2020. Na okruhu Goodwood Motor Circuit bolo možné vidieť aj limitovanú edíciu modelu GR Supra:
Toyota Supra na festivale rýchlosti Goodwood Speedweek 2020
Prostredníctvom videa sa na akcii zúčastnil aj jazdecký majster Morizo, ktorý poskytol zábery zachytávajúce jeho nadšenie pre motoristický šport, vývoj modelu GR Yaris a zážitky v role spolujazdca na palube Toyoty GR Yaris. **Akio Toyoda, prezident spoločnosti Toyota Motor Corporation):** „Pre nás automobilových fanúšikov je Goodwood tým najlepším miestom. Je to pôžitok pre všetky zmysly, hoci tento rok sme si nemohli pričuchnúť k vôni benzínu. Vďaka nápadom vojvodu z Richmondu máme napriek tomu príležitosť vidieť a počuť celý rad úžasných nových vozidiel vrátane môjho obľúbenca, ktorým je táto nová Toyota GR Yaris. Ide o sériovú verziu nášho pretekárskeho vozidla Yaris WRC, s ktorým sme v roku 2019 došli priamo až do kruhu víťazov a stali sa úradujúcim majstrom sveta WRC! Na motoristických akciách ako WRC sa popravde zúčastňujeme preto, že z nich čerpáme nespočetné množstvo poznatkov na zvýšenie dynamiky našich vozidiel a radosti za volantom, ktorú prinášajú. V role jazdeckého majstra Toyoty som sa na vývoji a ladení tejto novej Toyoty GR Yaris osobne podieľal spoločne s členom nášho tímu Gazoo, skvelým Tommim Mäkinenom. Bohužiaľ vás nemôžem vziať na skutočnú predvádzaciu jazdu, ale tu je malá ochutnávka toho, aké to asi je. Užite si to!“

ODPORÚČANÉ