Aktuality

Je známy nový termín dokončenia diaľnice D1. Nikoho nepoteší

AKTUALIZÁCIA (2.8.2020): Pôvodne zverejnený prepis reportáže bol nahradený redakčným textom.

Už trinásť vlád plánovalo dokončiť zostávajúce úseky diaľnice D1 z Bratislavy do Košíc, žiadnej sa to však doteraz nepodarilo splniť. Tá súčasná to už ani nesľubuje, jej dokončenie je tak v nedohľadne,“ uvádza sa v reportáži Martina Petra na stránke TV Noviny.sk .

Za ideálnych podmienok sa má diaľnica D1 z Bratislavy do Košíc dokončiť až v roku 2030, aj to za ideálnych podmienok. Vzhľadom k skutočnosti, že celý projekt trvá už viac ako 50 rokov, jedná sa o diaľnicu s predpokladanou dĺžkou 512 kilometrov a chýba ešte štvrtina tejto vzdialenosti, je aj rok 2030 skôr optimistický.

Viac ako 50 rokov sa Slovensko márne snaží prepojiť svoje najväčšie mestá zo západu na východ diaľnicou, zdá sa však, že ide o nemožnú misiu. Diaľnica D1, ktorej predpokladaná dĺžka je 512 kilometrov je stále nedokončená. K jej skompletizovaniu chýba ešte štvrtina.

Ako problémový sa ukazuje spojenie medzi Turanmi a Hubovou s dĺžkou 17,6 km, výstavba ktorého sa musela v roku 2013 kvôli zosuvom pôdy zastaviť. Teraz musia stavebníci začínať odznova.

Kritické hlasy tvrdia, že tento odhad, ktorý pre TV Markíza vyslovil Jaroslav Kmeť, štátny tajomník Ministerstva dopravy, je „málo ambiciózny“. Údajne by za súčasných nastavení bolo realistické diaľnicu dokončiť do roku 2027.

Odhadovaná cena dokončenia diaľnice je približne miliarda eur.

Prečítajte si aj:


Je neobmedzená rýchlosť na diaľnici bezpečná? Montanský paradox a protiústavnosť úplnosť slobody

Redakcia (m)


Pozor pri kúpe diaľničnej známky! Ročná nemusí byť na rok

Michal Čabai


Mám dávať prednosť sprava, ak má ten vpravo stopku? Otázka z praxe od čitateľa aj s riešením

ERIK STRÍŽ


POZOR, chystá sa veľká zmena: Diaľničné známky nahradia mýtne brány!

Peter Lacena


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie