Aktuality

NÁZOR: Politici riešia staré autá kvôli ekológii. V skutočnosti im však ide iba o jedno!

Škoda Fabia 1999

Áno, presne toto je, čo ma štve. Politik ľavicový alebo pravicový, ich zdrojom peňazí bude motorista. Bodka. Posledný návrh volebnej koalície všetkým motoristom dvihol tlak. Citujem: „V programe sa nachádza dodatočné zdaňovanie motorových vozidiel. Väčšie daňové zaťaženie by sa týkalo starých áut, ale aj vozidiel s veľkým objemom motora. Vyššia vyrubená daň má majiteľov starších áut motivovať na to, aby sa ich postupne začali zbavovať a nahradili ich novšími a ekologickejšími autami.“

Štát chce opäť vybrať z peňaženky motoristom. Lebo škodia životnému prostrediu. Wau! Dostali ste ma. V podstate vás nezaujíma ani tak extrémne odlesnenie alebo obrovské ekologické katastrofy podvodných firiem s toxickým odpadom a podobne. Problém sú „staré autá“. Ak by som sa kohokoľvek opýtal, či by nechcel nové alebo aspoň novšie auto, odpoveď by bola: Jasné, že by som chcel! A kto by nechcel? Takže nie je to neochota, ale skôr finančný stav majiteľa, ktorý znemožňuje kúpiť nové auto.

Nissan Leaf 2018 (screenshoty z YouTube, zdroj: Nissan)

Jasnejšie sa to napísať nedá. To, čo vydávajú politici za ekologický krok, nie je nič iné, ako zdieranie vodiča. Nie je zdieraný ešte dosť? Ešte jedna daň? Gratulujem, o môj hlas ste prišli. Lebo to, čo navrhujete, iba zaťaží už i tak zaťažených motoristov, prinúti ich platiť viac aj za to málo, čo majú. Problém ekológie je niekde úplne inde. Ak sa nebude celoplošne a celosvetovo riešiť, zavádzanie elektromobilov, znižovanie emisií nepomôže. Prečo? Nuž, stačí sa pozrieť na Flight Radar a zistíte, koľko lietadiel je vo vzduchu. A každé z nich má na palube niekoľko desiatok ton paliva! Áno, čítate správne, množstvo emisií lietadiel sa nedá porovnať s individuálnou dopravou.

Aj keby sme zastavili všetky autá sveta, emisný problém nevyriešime. Pomôžeme zlomkom, problém ostane zhruba rovnako veľký a závažný. Teda želaný efekt nedosiahnete.

Čo treba spraviť? Nuž, skúste najprv dostavať cesty, státie v dopravných zápchach pod Strečnom zvyšuje emisie, rovnako ako potreba vodiča zrýchľovať na dvojprúdovej ceste a predbiehať kamión pri ceste do Košíc. Želal by som si aj efektívnu MHD a viacero liniek do Bratislavy, aby sme mohli vystúpiť z auta. A poprosím opraviť aj chodníky! V redakcii využívame aj e-bike a elektrickú kolobežku a verte mi, niekedy ide o život. V aute sa cítim bezpečnejšie. Hoci by som ho najradšej nechal doma.

--KONIEC ČLÁNKU--

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?