Aktuality

Toyota Yaris WRC 2020 má úplne novú zostavu jazdcov! Sú nimi Ogier, Evans a Rovanperä

Zostava Toyota Yaris WRC 2020
Nová zostava Toyota Yaris WRC 2020: zľava Elfyn Evans, Sébastien Ogier a Kalle Rovanperä

Súťažný tím TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) s potešením potvrdzuje atraktívne zloženie úplne novej jazdeckej zostavy pre sezónu 2020. K tímu sa pripojí šesťnásobný majster sveta WRC Sébastien Ogier, skúsený jazdec a víťaz niekoľkých podujatí rely Elfyn Evans a vychádzajúca hviezda Kalle Rovanperä spoločne s príslušnými navigátormi. Uvedené zloženie je dokonalou kombináciou rýchlosti, skúseností a mladej krvi za volantom vozidiel Toyota Yaris WRC.

Ogier ako držiteľ šiestich majstrovských titulov pre pretekárskych jazdcov v rade (2013 až 2018) dominoval v minulosti súťažiam WRC spoločne s navigátorom Julienom Ingrassiom. 35-ročný francúzsky pilot, hladný po opätovnom získaní majstrovského titulu a navýšení počtu víťazstiev (doteraz 47), podpísal zmluvu s Toyotou na súťažnú sezónu 2020, čím vyjadril dôveru vo vozidlo a tím, ktorý s Ottom Tänakom v roku 2019 vybojoval majstrovský titul pre pretekárskych jazdcov.

Evans síce dosiahol prvé víťazstvo v roku 2017 na domácej pôde vo Walese, ale osvedčil sa ako rýchly jazdec so stabilnými výsledkami na najrôznejších povrchoch a za rôznorodých podmienok, ktoré môžu vo WRC nastať. 30-ročný jazdec s navigátorom Scottom Martinom bude jazdiť za Toyotu v nasledujúcich dvoch sezónach, čím nadviaže na blízke pracovné vzťahy, ktoré sa začali už v roku 2019.

Rovanperä v roku 2020 odštartuje svoju nováčikovskú sezónu za volantom vozidla WRC len vo veku 19 rokoch. Mladík z Fínska je však už dlho považovaný za jedného z najnádejnejších talentov tohto odvetvia. Yaris WRC si mohol otestovať už ako 16-ročný a teraz podpísal s tímom zmluvu na dva roky. Rovanperä s navigátorom Jonnom Halttunenom získali v roku 2019 titul WRC 2 Pro vďaka piatim víťazstvám v 11 štartoch, čím preukázali svoju pripravenosť postúpiť na ďalšiu úroveň.

Citácie nových jazdcov

Sébastien Ogier

„Z nástupu do tohto tímu mám rozhodne veľkú radosť. Je to pre mňa ďalšia nová výzva a už sa na ňu teším. Na túto tému sme hovorili už koncom roka 2016 a hoci sme vtedy k realizácii nedospeli, som teraz nadšený, že budem spolupracovať s takou kultovou značkou, ako je Toyota, a tiež so svojím idolom z detstva, Tommim Mäkinenom. Máme v pláne dosiahnuť spoločné úspechy a pokúsiť sa o ďalší zisk majstrovského titulu. Máme zaujímavú zostavu. Elfyna poznám veľmi dobre, pretože sme už predtým spolupracovali, a som si teda istý, že môže byť pre tím tiež veľkým prínosom; na druhej strane Kalle toho v rely už veľa dokázal, takže má nepochybne talent a som si istý, že sa bude veľmi rýchlo zlepšovať. Všetci traja sme v tíme nováčikovia, takže to bude výzva zžiť sa s vozidlom aj všetkým okolo, ale samozrejme sa vynasnažíme, aby sme túto úlohu zvládli čo najskôr.“

Elfyn Evans

„Nástup do tímu TOYOTA GAZOO Racing je pre mňa veľkou príležitosťou a mám obrovskú radosť, že som na palube. Tím dosiahol od svojho vstupu do tejto súťaže pred troma rokmi veľké úspechy, takže sa teším na to, že budem jeho súčasťou. Tommi sám osebe dosiahol úspechy ako pretekársky jazdec, a tak veľmi dobre vie, čo znamená jazdiť na tejto úrovni. Naša doterajšia spolupráca bola skvelá a už sa teším, až lepšie spoznám celý tím ešte pred začiatkom nasledujúcej sezóny. Ročník 2019 nám priniesol zmiešané výsledky – mínusom boli tri vynechané podujatia kvôli zraneniu – ale tiež prišli dobré výsledky a výkony, pretože sme bojovali o víťazstvo v rýchlostných skúškach a pódiové umiestnenia. Teraz to chcem posunúť ešte o kus ďalej, víťaziť v rely častejšie a spoznať, čo možno v tejto novej kapitole dokázať. Bude tiež príjemné opäť spolupracovať so Sébastien; Vzhľadom na jeho skúsenosti a doterajšie úspechy je skvelé, že ho máme v tíme.

Kalle Rovanperä

„Z nástupu do tímu mám naozaj radosť. Myslím, že možnosť jazdiť s vozidlom WRC je cieľom každého mladého pretekára rely, a teraz sa mi táto príležitosť naskytla. Mal som veľkú radosť z toho, že Tommi mal pred niekoľkými rokmi ku mne dôveru pri mojom prvom testovaní vozidla, takže teraz je naozaj skvelé, že som plnohodnotnou súčasťou tímu. Som si istý, že budúci rok bude dosť náročný: Najväčšou výzvou bude zoznámiť sa s novým vozidlom a tiež s podujatiami rely, ktoré boli novozaradené do kalendára. Samozrejme spočiatku bude hlavné spoznávať vozidlo aj tempo a všetko, čo s tým súvisí. Myslím, že Seb a Elfyn budú pre mňa vzhľadom na ich skúsenosti skvelými tímovými kolegami. Mám sa od nich veľa čo učiť, takže je skvelé, že sú tiež v tíme.“

Zostava Toyota Yaris WRC 2020
Zľava Elfyn Evans, Sébastien Ogier, Tommi Mäkinen a Kalle Rovanperä

Tommi Mäkinen (šéf tímu)

„Z jazdeckej zostavy, ktorú sa nám podarilo dať dokopy na budúcu sezónu, mám veľkú radosť. Som presvedčený o tom, že skvelo vyváži náš tím, pretože v budúcom roku aj do budúcna plánujeme získavať ďalšie majstrovské trofeje. Sme si vedomí Sébastienových kvalít a na spoluprácu s ním aj Julienom sa už všetci tešíme. Myslím, že schopnosť pritiahnuť jazdca s takou históriou veľa vypovedá o tom, čo sme s týmto tímom za taký krátky čas dokázali. Elfyna sme ako jazdca už nejaký čas sledovali. Videli sme, že dokáže vyvinúť rýchlosť k víťazstvu na prakticky akomkoľvek povrchu, ale súčasne vie ísť podľa potreby aj veľmi chytro, a získať tak potrebné body. Kallea poznám už od jeho útlej mladosti a vždy mi bolo jasné, že v ňom drieme mimoriadny potenciál. Ešte sa má veľa čo učiť, ale verím, že je teraz na tento krok pripravený. Chcel by som poďakovať Ottovi a Martinovi, Jari-Mattimu a Miikkovi, ako aj Krisovi a Sebovi za všetko, čo pre náš tím urobili. Želám im ďalej len to najlepšie.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie