Aktuality

Diaľničné známky 2020: čo by ste mali vedieť, zmeny a pravidlá pre motorky, prívesy a ŤZP

ilustračné foto, archív

Sieť spoplatnených ciest na Slovensku v súčasnosti pozostáva z približne 622 km diaľnic D1, D2, D3 a D4 a rýchlostných ciest R1, R2, R4 a R6. Možnosť užívať cesty výhradne po úhrade diaľničnej známky je označená príslušnými dopravnými značkami.

Výhradne elektronické diaľničné známky pokračujú, ale už aj ako 365-dňové

V roku 2020 sa budú diaľničné známky nakupovať rovnako ako v tomto roku, teda výhradne elektronicky. Na ich kúpu môžete použiť internetový prehliadač v počítači, notebooku, tablete či mobilnom telefóne, prípadne aplikáciu s názvom eznamka od spoločnosti SKYTOLL, a.s. Z našej osobnej praxe odporúčame využitie webovej stránky www.eznamka.sk, pretože je prakticky totožná s aplikáciou, akurát nezobrazí v jednotnom prehľade už zakúpené diaľničné známky pre slovenské diaľnice. Elektronické diaľničné známky si môžete zakúpiť aj na čerpacích staniciach, okrem bločku však nedostanete žiadnu nálepku na predné okno, ako tomu bolo kedysi.

Platnosť vašej aktuálnej diaľničnej známky si môžete na webe skontrolovať veľmi jednoducho, jednoduchým zadaním evidenčného čísla vozidla. Mimochodom, týmto spôsobom si môžete overiť platnosť diaľničnej známky akéhokoľvek iného vozidla.

V čase redakčnej uzávierky zatiaľ prevádzkovateľ stránky neponúkal možnosť zakúpenia elektronickej diaľničnej známky na rok 2020, očakávane však budú ceny rovnaké ako v roku 2019, a síce:

  • celoročná známka na rok 2020: 50,00 € vrátane DPH
  • 30-dňová známka v roku 2020: 14,00 € vrátane DPH
  • 10-dňová známka v roku 2020: 10,00 € vrátane DPH

Aj v roku 2020 sa budú predávať elektronické známky s platnosťou max. do 1. januára 2021.

Aktualizácia: Od februára 2020 bude v predaji aj známka platná 365 dní. Jej cena bude stanovená rovnako ako pri ročnej známke na 50 eur.

Samostatné diaľničné známky pre prívesy

Rovnako ako v súčasnom roku, aj v roku 2020 budete musieť mať samostatnú diaľničnú známku pre prípojné vozidlá kategórie O1 a O2 za motorovými vozidlami kategórie M1, N1, M1G, N1G, ak celková hmotnosť jazdnej súpravy je nad 3,5 tony.

Ceny diaľničných známok pre prívesné vozidlá sú nasledovné:

  • celoročná známka na rok 2020: 50,00 € vrátane DPH
  • 30-dňová známka v roku 2020: 14,00 € vrátane DPH
  • 10-dňová známka v roku 2020: 10,00 € vrátane DPH

Diaľnice zdarma pre motorky a telesne ťažko postihnutých

Motocykle sú od platenia diaľničných známok oslobodené, tieto cesty môžu využívať bezplatne a bez toho, aby sa kdekoľvek na tento účel registrovali. Ale pozor, to platí iba pre motorky s dvomi kolesami (teda nie so sajdkami, trojkolky a štvorkolky), pretože zákon uvádza, že povinnosť platiť majú „dvojstopové motorové vozidlá alebo jazdné súpravy do 3,5 tony.“

Držitelia preukazov ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP, ZŤP) si ani v roku 2020 nemusia kupovať elektronické diaľničné známky. Jazda po rýchlostných cestách a diaľniciach je pre nich bezplatná, ale musia mať vozidlo správne zaregistrované.

Aby mohol držiteľ takéhoto preukazu využívať slovenské diaľnice a rýchlostné cesty bezplatne, musí na to používať výhradne tie automobily, ktoré sú zaregistrované práve na tento účel.

Spoplatnené úseky pritom môžete po registrácii vozidla využívať aj vtedy, ak vo vozidle nesedí držiteľ parkovacieho preukazu ŤZP. Podmienkou je iba to, aby toto samotné vozidlo bolo riadne zaregistrované ako oslobodené od úhrady. Návod na oslobodenie vozidla od poplatkov za diaľničnú známku je priamo na stránke eznamka.sk.

Prečítajte si aj:


Bezpečne na diaľnici: Diaľničný kódex

Držitelia preukazov ŤZP majú diaľničné známky bezplatné, ale musia vyplniť žiadosť

ERIK STRÍŽ


Pozor na rakúske diaľničné známky!

V Rakúsku elektronické diaľničné známky fungujú tiež, ale popri nich si môžete ako motoristi zakúpiť aj tie vo forme nálepky. Problémom je začiatok platnosti elektronickej diaľničnej známky v Rakúsku. Platná nie je tak ako u nás dňom jej zaplatenia alebo termínom, ktorý si vyberiete v kalendári, ale najskôr 18 dní od zaplatenia.

Dôvod je prozaický: pri nákupe cez internet musí mať spotrebiteľ právo odstúpiť od zmluvy do 14 dní od dátumu jej uzatvorenia. Rozviazanie zmluvy je možné doručiť elektronicky alebo formou listu prostredníctvom pošty, vtedy správca rakúskych diaľníc poskytuje ešte štyri dni navyše.

Dokopy 18 dní je teda čas, do kedy je možné doručiť odstúpenie od zmluvy a práve preto má ročná diaľničná známka v Rakúsku takéto (teraz už nie celkom nezmyselné) nadobúdanie platnosti. Myslite na to, keď budete plánovať cestu cez rakúske diaľnice a spoliehate sa na ich elektronické verzie.

Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Ak vás zaujíma čokoľvek, od zákonov po detaily mojich testov áut, môžete ma kedykoľvek kontaktovať. Odpovedám každému. Moje testy píšem s ohľadom na reálneho zákazníka a nie ako marketingový prospekt. Pre neho je kúpa auta významnou životnou udalosťou, ktorá ho stojí značnú časť príjmov. Preto sa často venujem praktickým záležitostiam, ako spotrebe, schopnosti motora zvládať záťaž, batožinovému priestoru či variabilite.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.