Aktuality

Kabriolet, kupé a Sportback Audi A5 prešli vylepšeniami, prinášame najdôležitejšie informácie

Audi A5 Coupe (2020)

Prvá generácia prišla v roku 2007, rok 2017 sa stal rokom príchodu druhej generácie a tohtoročný autosalón vo Frankfurte bude hostiť debut faceliftu celého modelového radu A5.


Po aktualizácii rodiny A4 začiatkom tohto roka Audi teraz predstavuje podobné osvieženie štýlovejšej zostavy A5 a jej troch štýlov karosérie: Coupe, Cabriolet a Sportback. Audi uvádza, že A5 je „teraz atraktívnejší ako kedykoľvek predtým“. O tomto vás presviedčať nebudeme, posúdiť štýlovosť vozidiel musíte vy, my sa sústredíme na fakty.

Bez ohľadu na to, o akú karosársku verziu A5 budete mať záujem, vždy dostanete LED svetlomety ako štandard. Laserové budú za príplatok.

Pozitívnou zmenou, ktorú priniesol prechod na modelový rok 2020, je dostupnosť novej farby District Green, ktorá dopĺňa zvyšných 11 odtieňov laku. K dispozícii budú štandardné, rozšírené a sériové exteriérové doplnky, pričom každý z modelov A5 vďaka nim získa indvidualistický imidž.

Audi poukazuje na to, že nielen horúce verzie S majú sebe vlastnú vizuálnu identitu, ale aj kabriolet A5 sa zmenil natoľko, aby sa už na prvý pohľad zásadnejšie líšil od ostatných dvoch modelov.

Výrobca vniesol do interiéru imidž a charakter nedávno modernizovaných modelov A4 . To znamená aktualizovaný 10,1-palcový dotykový displej pre informačný systém MMI, ktorý nahrádza otočný volič známy z modelov pred faceliftom. Systém najnovšie beží na platforme MIB3 skupiny Volkswagen s väčším výpočtovým výkonom, takže by mal pracovať plynulejšie, rýchlejšie a teda ešte bezpečnejšie. Pred volantom ostal zachovaný 12,3-palcový digitálny prístrojový štít „Audi Virtual Cockpit“.

Európske verzie modelov A5 budú k dispozícii so štyrmi motormi, z ktorých všetky budú ťažiť z mild-hybridného systému a ponúknu s maximálny výkon najmenej 120 kW (161 k). Neskôr budú v predaji aj verzie A5 Coupé 45 TDI quattro s max. výkonom 170 kW (231 k).

Najväčším lákadlom je bezpochyby výkonný variant S5 so 6-valcovým 3,0-litrovým preplňovaným vznetovým motorom s výkonom max. 255 kW (342 k) a krútiacim momentom max. 700 Nm.

Akcelerácia je vskutku pôsobivá, pre S5 Coupe a S5 Sportback platí zrýchlenie z nuly na 100 km/h za menej ako 5 sekúnd., maximálna rýchlosť je pre obidve elektronicky obmedzená na 250 km/h. Mimo Európy sa bude Audi S5 predávať s benzínovým motorom TFSI s max. výkonom 260 kW (349 k) a max. krútiacim momentom 500 Nm.

Audi začne s predajom aktualizovaných modelov A5 a S5 v Európe tento rok na jeseň a prvé kúsky si budete môcť zadovážiť ako A5 Edition One. Maximálne výkony motorov budú dosahovať najmenej 140 kW. Tieto vozidlá dostanú štandardne športové odpruženie, exteriérový dizajnový paket S Line s čiernymi akcentmi a zákazníci budú mať výber z nasledujúcich odtieňov: Daytona Gray, Quantum Gray a vyššie uvedenej zelenej. Vo vnútri si kupujúci budú môcť vyberať z balíkov Selection alebo S Line.

Najlacnejšia A5 sa bude v Európe predávať za minimálne 42 900 eur, bude sa jednať o motorizáciu s benzínovým motorom A5 Coupe 40 TFSI.

Erik Stríž - auto motor a šport
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Opel Corsa 1.2 GS Line
Testy

Opel Corsa 1.2 GS Line - Je stále nemecká?

Spojenie automobilky Opel s francúzskou skupinou PSA Groupe, pod ktorú patria aj značky Citroën a Peugeot, už priaznivci automobilov istotne zaevidovali. Preto nás zaujímalo, ako dopadol jeden z plodov ich spolupráce – novinka Opel Corsa.