Aktuality

Volvo začalo s testovaním ochranných prilieb. Budeme ich nosiť v autách?

Volvo začalo s testovaním ochranných prilieb

Značka Volvo si pred časom stanovila veľmi ambiciózny cieľ: od roku 2020 v nových vozidlách Volvo nikto neumrie a ani sa vážne nezraní. S tým ale súvisí aj bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky, napríklad chodcov a cyklistov.

Volvo v spolupráci so švédskym výrobcom cyklistických pomôcok vyvíja štandard pre nárazové testy, ktorých cieľom je odhaliť klady a nedostatky cyklistických prilieb. Je to prekvapujúce, ale v súčasnosti používané postupy pri testovaní cyklistických prilieb sú pomerne primitívne; prilby sa púšťajú z rôznych výšok na rovný alebo šikmý povrch, čo však nezohľadňuje možné situácie pri zrážke cyklistu s vozidlom. Cieľom projektu spoločností Volvo a POC je tieto testy rozšíriť a zdokonaliť, uvádza tlačová správa výrobcu. Ako presne nové testy prebiehajú zatiaľ nevieme, ale zúčastnené spoločnosti sa zaviazali, že všetky výsledky projektu zverejnia.

Takže odpoveď na otázku v nadpise článku, či budeme v autách nosiť ochranné prilby, znie nie. Účasť Volva na tomto projekte súvisí s jeho veľkolepou bezpečnostnou stratégiou.

Volvo začalo s testovaním ochranných prilieb

Tento výskumný projekt je súčasťou širšieho projektu, ktorého cieľom je získať poznatky o rôznych typoch dlhodobých zranení cyklistov pri nehodách a vyvinúť technológie, ktoré prinesú zvýšenie bezpečnosti na cestách. Zúčastňujú sa na ňom spoločnosti Volvo Cars, POC, Kráľovský technický inštitút KTH, MIPS a Autoliv. Projekt je čiastočne financovaný švédskou vládnou agentúrou Vinnova.

Samotné automobily značky Volvo vedia rozpoznať cyklistov na ceste od roku 2013, jednalo sa o vylepšenie technológie detekcie chodcov z roku 2010.

Prečítajte si aj:


Volvo obmedzí rýchlosť áut na 180 km/h: zisťovali sme podrobnosti a ako sa novinka dotkne Slovenska

ERIK STRÍŽ


/es

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.