Formula 3: Ťažká havária iba 17-ročnej pretekárky sa začala vyšetrovať

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) oznámila, že začala vyšetrovanie okolností a príčin havárie počas víkendovej Veľkej ceny Macau, ktorá je súčasťou seriálu pretekov Formule 3.
Vydané  Text: 
Počas nedeľného závodu 17-ročná nemecká pretekárka Sophia Floersch stratila kontrolu nad svojím monopostom a za dramatických okolností vyletela z dráhy. Ako je vidno z videozáberov a fotografií, v ostrej pravotočivej zákrute jej monopost prerazil ochrannú sieť a vletel do sektoru traťových komisárov a zástupcov médií. Pravdepodobne po kontakte s okrajom dráhy a kolízii s ďalším monopostom jej automobil „vzlietol“ a odhadovanou rýchlosťou 280 km/h preletel ponad ochranné bariéry v zákrute Lisboa. Preteky boli následne prerušené na viac ako hodinu, počas ktorej organizátori urobili nevyhnutné opravy na trati. Podľa informácií tímu **Van Amersfoort Racing**, **Sophia Floersch utrpela vážne poranenia chrbtice** a v pondelok sa podrobila 7-hodinovej operácii. Úmyselne pomalá operácia mala za cieľ zabrániť možnosti ochrnutia a ďalším trvalým následkom. Posledné informácie uvádzajú, že **operácia dopadla dobre** a Sophia sa bude zotavovať v miestnej nemocnici ešte minimálne dva týždne pred tým, ako bude rozhodnuté a ďalšom postupe.
Okrem Sophie utrpel ľahšie zranenia aj ďalší pretekár po čelnom náraze do zvodidiel. Traja traťoví komisári a dvaja fotografi boli ošetrení v nemocnici s rôznymi zraneniami, dvaja s vážnejšími. Príčiny havárie sú predmetom vyšetrovania, ale prvotné informácie uvádzajú, že chyby v komunikácii medzi organizátormi môžu byť príčinou – alebo aspoň jednou z nich. Podľa vyjadrení niekoľkých pretekárov boli preteky v čase havárie označené zelenou vlajkou. Z nejasných dôvodov nájazd do osudnej zákruty mal ale stále signalizáciu žltej vlajky, čo mohlo spôsobiť prudké spomalenie jazdcov jazdiacich pred Sophiou a následný kontakt. Okruh, na ktorom sa jazdí **Veľká cena Macau**, je neslávne známy väčším množstvom vážnych havárií. Len minulý týždeň štyria motocyklový pretekári havarovali počas pretekov, traja z nich museli byť hospitalizovaní. V predchádzajúcich rokoch traja pretekári prišli o život počas súťaží na tomto okruhu.

ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement