Slovenskí študenti pokračujú vo výrobe robota pre robotickú olympiádu

Robot už má finálnu podobu, súťažiť bude v medzinárodnej konkurencii v Mexiku.
Vydané  Text: 
O slovenských študentoch a ich aktuálnej snahe vyrobiť robota, ktorý bude súťažiť na medzinárodnej robotickej olympiáde v Mexiku, sme už v minulosti venovali niekoľko článkov. Snahy Slovákov nie sú vôbec márne: spĺňajú náročné kritériá, ktoré stanovil organizátor olympiády (organizácia First Global) a ich robot bude schopný vykonávať rad činností, ktoré súvisia s aktuálnym dianím vo svete. Robotická súťaž, ktorá sa každý rok koná v inej krajine, poukazuje okrem dôležitosti medzinárodnej spolupráce aj na globálne problémy, pričom úlohy sú v súlade s výzvami OSN. Minulý rok sa organizátori súťaže snažili upozorniť na nedostatok pitnej vody v rozvojových krajinách, tohtoročnou témou olympiády sú „Energy Impacts“, teda dopady rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie.
Robotická stavebnica študentom dorazila ešte začiatkom júna a tím už budúcemu robotovi vymyslel aj netradičné meno – Aurel. Minulý rok sa súťažný robot volal Vianočka, tento rok sa tím inšpiroval Aurelom Stodolom, známym vedcom svetového formátu, strojným inžinierom a konštruktérom. V súčasnosti je robot vo fáze dokončovania. Hotové je už aj druhé poschodie a tím už dostaval aj robotickú ruku, ktorá bude počas súťaže slúžiť na zdvíhanie kociek a panelov.
„Pri konštrukcii robota sa zameriavam hlavne na veci, ktoré by mohli spôsobiť problém počas súťaže. Z minuloročnej skúsenosti z účasti na olympiáde som sa naučil, čomu sa pri stavbe robota vyhýbať. A preto dokážem poradiť pri dizajne, kóde, či samotnej konštrukcii,“ hovorí ďalší člen tímu Viliam. Každý zo stredoškolákov plní pri stavbe Aurela inú úlohu, takže každý z tímu dohliada na svoju časť práce. „Ja sa zameriavam na modulárnosť, aby sa každá časť robota mohla meniť nezávisle od druhých častí. A na jednoduchosť, lebo pravidlo – čím viac pohyblivých súčiastok, tým viac sa môže pokaziť, nemôžeme ignorovať,“ zdôrazňuje 16-ročný Oliver, člen slovenského tímu konštruktérov. Robot by mal byť kompletne hotový a pripravený do polovice júla. O pár dní sa celý tím vyberie spoločne na veľké týždňové sústredenie, ktoré bude prebiehať v Žiari nad Hronom. Ním by mal kompletne zavŕšiť prípravu na konštrukcii súťažného Aurela, ktorý tak bude pripravený reprezentovať našu krajinu v Mexiku.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement