Komentár redakcie: diaľničné známky sú ukážkou arogancie a ignorancie moci

Kúpili ste si koncom minulého roka elektronickú diaľničnú známku na jeden rok? Jej platnosť definitívne vypršala už teraz.
Vydané  Text: 

Pri nákupe elektronickej diaľničnej známky máte na výber, či si vyberiete 10-, 30-dňovú alebo ročnú. Tú poslednú však s nelogicky limitovanou platnosťou.
**Máme tu február a mesiac, v ktorom už neplatia žiadne ročné elektronické diaľničné známky. Bez ohľadu na to, kedy ste ich kúpili. Nejak vám to nejde dokopy? Dokopy to nejde väčšine motoristov na Slovensku, avšak ani za roky kritiky sa nestalo nič, čo by systém s diaľničnými známkami spravilo logickým.**

Idea výborná, realizácia s nedostatkami

Zavedenie elektronických diaľničných známok na Slovensku 1. decembra 2015 predstavovalo veľký krok vpred v ústrety modernejšej spoločnosti a mobilite. Po dlhých rokoch sa zrušila povinnosť lepiť si na autá nevzhľadné a otravné nálepky, dokonca sa to úplne zakázalo. Dnes stačí kúpiť si známku elektronicky cez počítač, tablet alebo mobil alebo fyzicky na čerpacej stanici. Dostanete iba podkladničný blok, žiadne nálepky. Kamery na diaľniciach sledujú autá, ktoré po nich jazdia a podľa evidenčných čísel rozpoznávajú, či cesty nevyužíva niekto, komu už platnosť známky vypršala, prípadne si ju vôbec nekúpil. Teória funguje výborne a zdá sa, že tento princíp sa osvedčil. Problém pri zavedení elektronických diaľničných známok je ten, že ročné diaľničné známky sú platné v pevne stanovených termínoch od-do. „Do“ v tomto prípade znamená 31. január nasledujúceho roka bez ohľadu na to, kedy v priebehu roka si ju zákazník zakúpil. Za pevných 50 eur má teda k dispozícii už iba zostávajúci čas do expirácie s pevným dátumom.

„Na Slovensku je to tak“

Je to nonsens, ale na Slovensku to tak funguje. A zmena nie je v dohľadne. Prechodom na plne elektronický systém nákupu a evidencie elektronických diaľničných známok sa dokonale odstavila potreba fyzickej výroby fyzických nálepiek, na ktorých je pevne uvedený rok ich platnosti. Od konca roku 2015 je už platnosť známky iba údaj v databáze a preto je nelogické a nepochopiteľné, prečo pri nákupe práve najdrahšej známky v jej plnej cene musí zákazník akceptovať jej časovo alikvótnu platnosť. Komptentní tvrdia, že ide o technické obmedzenie, avšak 30-dňové a 10-dňové elektronické diaľničné známky predsa fungujú správne: presne 30 a 10 dní od dátumu aktivácie. Že to tak údajne nefunguje s údajom 365, respektíve 366, je absurdné. Ak sa to dnes nedá, je to perfektnou ukážkou arogancie a ignorancie moci, prípadne jej neschopnosti plniť jednoduché technické úlohy. Dnes sú najpredávanejšie 10-dňové diaľničné známky a nie je sa čomu čudovať. Asi málokto chce investovať desiatky eur do nákupu ročnej diaľničnej známky v druhej polovici roka, keď vie, že jej platnosť je obmedzená nie časovým obdobím, ale pevným údajom v kalendári.

Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.