Husqvarna, to nie sú iba drahé kosačky, ale aj fantastické cestné motorky

Značka Husqvarna vyrába motorky už 115 rokov, samotná firma pritom vznikla ešte v 17. storočí!
Vydané  Text: 

Značka Husqvarna pred zopár rokmi zažila znovuzrudenie a minulý týždeň v Bratislave predviedla svoje motocykle Vitpilen a Svartpilen. V preklade biely a čierny šíp chcú byť autentické, puristické, nekompromisné a moderné cestné motorky s klasickým dizajnom.

Nezasvätení poznájú značku Husqvarna predovšetkým ako výrobcu nie práve lacných kosačiek. Aj keď z obchodného hľadiska sleduje úspechy, v očiach motoristov klesla hlboko – veď pôvodne vyrábala motorky s pôsobivým dizajnom, dnes je známa svojimi zariadeniami na kosenie trávy. Značka započala vyrábať motocykle ešte v roku 1903 vo švédskom meste Huskvarna, **firma samotná však vznikla už v roku 1689**! Do roku 1918 značka využívala motory od iných dodávateľov, odvtedy si však začala vyrábať motocykle kompletne sama. V nasledujúcich rokoch sa značka stala dodávateľom motoriek pre švédsku armádu a zúčastňovala sa cross-country pretekov a pretekov na dlhé vzdialenosti a v roku 1939 sa stala najväčším výrobcom motocyklov v krajine. Koncom druhej svetovej vojny Husqvarna dokonca vyrobila aj vlastný nenáročný automobil s tromi kolesami a dizajnom podobným Saabu 92. Prototyp z roku 1943 mal výkon 20 koní, dvojvalcový motor s kubatúrou 500 cm3 a jeho krútiaci moment sa prenáša na zadné koleso prostredníctvom reťaze. Kolesá pochádzali z Fiatu 500, konštrukčne prototyp zdieľal techniku so zmieneným Saabom 92, ale v roku 1944 bol nakoniec zhodený zo stola a v 50. rokoch dokonca úplne zničený.

Husqvarna v súčasnosti

V roku 2007 značku Husqvarna odkúpil koncern BMW za 93 miliónov eur, začiatkom roka 2013 prešla švédska značka do rúk spoločnosti Pierer Industrie AG, avšak už za nezverejnenú cenu. Z týchto rúk ďalej značka putovala pod KTM AG, až napokon vznikla samostatná značka Husqvarna Motorcycle GmbH. Sama značka dnes uvádza, že dátumom jej znovuzrodenia je november 2014. Dnes sa v portfóliu Husqvarny nachádzajú cestné motocykle VITPILEN 401 a SVARTPILEN 401, tento rok sa do predaja dostáva VITPILEN 701 a predvádza sa koncept SVARTPILEN 701.
Husqvarna SVARTPILEN (2018)
Ako výrobca uvádza vo svojej tlačovej správe, nový „VITPILEN 701 je ďalší vizionársky krok značky Husqvarna Motorcycles v jej návrate na cesty. Je to moderný a inovatívny naked bike so sofistikovaným jednovalcovým štvortaktným motorom. Svojím minimalistickým dizajnom bol stvorený k naozajstným, radostným a autentickým zážitkom z jazdy. Originálnymi myšlienkami pri zrode tohto stroja boli jednoduchosť, funkčnosť a praktickosť.“
Husqvarna VITPILEN (2018)
Rám je vyrobený z chróm-molybdénovej ocele, rúry sú rezané laserom, roboticky zvárané a tvarované tlakom vody. Motocykel poháňa kvapalinou chladený štvortaktný jednovalec s objemom 692,7 cm3, je vybavený napríklad aj vypínateľnou kontrolou trakcie. Disponuje maximálnym výkonom 56 kW (75 k) a krútiacim momentom 72 Nm pri 6750 otáčkach.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.